Import bonuri fiscale din declaratia 4200

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
damataro
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 22, 2009 12:00 am

Import bonuri fiscale din declaratia 4200

#1 Mesaj de damataro »

Buna seara. Stie cineva daca se pot importa din declaratia 4200 bonurile fiscale in Saga C? Daca da cum se procedeaza? Va multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Import bonuri fiscale din declaratia 4200

#2 Mesaj de septimiuv »

Se importă bonurile din casa de marcat, nu din Saga.

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: Import bonuri fiscale din declaratia 4200

#3 Mesaj de hucecd »

Se pot importa bonurile din declaratia 4200 in Saga.
Astazi am reusit primul import in Saga din declaratia 4200. Provocarea a venit de la un prieten care detinea peste 30 de case marcat. (30 de case de marcat inmultit cu 30 de zile inseamna 900 de pozitii de adaugat in Saga numai in partea de sus in meniul Operatii Iesiri, Daca ai vanzari pe doua cote de tva atunci mai apar 1800 de pozitii de adugat in Saga in partea de jos in meniul Operatii Iesiri.
Acest import este posibil numai daca vanzarea cu amanuntul se face global valoric si daca nu utilizati mai multe conturi de venituri pentru aceeasi cota de tva.
Daca aveti facturi la care s-au emis bonuri fiscale atunci acestea trebuiesc importate inaintea importului din declaratia 4200.
Acest import nu este la indemana oricui deoarece fisierele generate din casa de marcat sunt criptate. Trebuiesc extrase informatiile din ele apoi creat fisier xml sau dbf dupa structura lui Saga. Avand in vedere ca in fisierele extrase din casa de marcat sunt informatii cu privire la incasare (numerar, card, tichete, vouchere, etc) se poate importa in Saga si incasarile in registrul de casa.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Import bonuri fiscale din declaratia 4200

#4 Mesaj de septimiuv »

Încearcă pe olx.

morozanl
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 08, 2018 10:10 pm

Re: Import bonuri fiscale din declaratia 4200

#5 Mesaj de morozanl »

hucecd poti sa ma ajuti cu detalii (asa ca pentru o persoana mai putin cunoscatoare) despre cum as putea importa z-urile din casa de marcat sau din A4200 in saga? ca am tot incercat si nu reusesc.

morozanl
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 08, 2018 10:10 pm

Re: Import bonuri fiscale din declaratia 4200

#6 Mesaj de morozanl »

sau oricine altcineva care a reusit acest gen de import????

Scrie răspuns