FACTURA NEACHITATA PFA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

FACTURA NEACHITATA PFA

#1 Mesaj de nasteaf »

La un PFA, contabilitate in partida simpla, platitor de TVA, am o factura de 9,87 lei, de pahare, de la furnizorul La Fantana, din luna 07.2018 si nu este achitata.S-a dorit achitarea acestei sume de mai multe ori, dar agentul care vine sa incaseze banii din facturile curente, zice ca nu figureaza la el in evidente si nu accepta plata.Cum pot sa o scot din evidenta PFA, sau ce alta solutie exista la PFA?
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: FACTURA NEACHITATA PFA

#2 Mesaj de tomac »

Stornați-o sau anulați-o dacă nu există la ei. Dar cereți o fișă de la ei cu soldul pentru a vă convinge.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: FACTURA NEACHITATA PFA

#3 Mesaj de nasteaf »

Dar am raportat-o si cuprins in Declaratia 300 si 390 in luna 07.2018, PFA aplica TVA normal, acum as fi dorit sa o scot din evidenta chiar daca este o cheltuiala nedeductibila pt.PFA, sar nu stiu cum sa procedez corect.Pot sa cer si o fisa de la ei cu soldul dar acest furnizor nu raspunde la nici o solicitare, am mai avut probleme cu el si nu am rezolvat nimic.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: FACTURA NEACHITATA PFA

#4 Mesaj de tomac »

Dacă este neachitată nu influențează cu nimic calculul impozitului.
Dacă sunteți plătitor de TVA verificați ca factura să fie într-adevăr emisă pe numele PFA, pe codul lui fiscal. Dacă este, lăsați-o așa, neachitată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns