factura externa

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
floricell117
Mesaje: 35
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am
Localitate: Deva

factura externa

#1 Mesaj de floricell117 »

Salutare...firma de transport,platitoare de TVA primeste o factura (taxa feribot) de la o firma din Polonia ( pe care este specificat reverse charge).Se opereaza in Saga pe intrari valuta,taxare inversa si se declara in D390?Daca firma este platitoare de tva la trimestru ,se trece la luna incepand cu 01.01.2019?Multumesc!

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: factura externa

#2 Mesaj de mantogp710 »

Da, se inregistreaza cum ati mentionat. Trecerea de la trimestru la lunar e obligatorie pentru achizitii de bunuri, nu pentru servicii.

floricell117
Mesaje: 35
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am
Localitate: Deva

Re: factura externa

#3 Mesaj de floricell117 »

Multumesc inca o data :)

vasiut785
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iul 26, 2017 2:42 pm

Re: factura externa

#4 Mesaj de vasiut785 »

Buna seara.
Am o achizitie de motorina din Spania. Factura nu este cu taxare inversa. In ecranul de intrari in valuta insa nu am tip factura si nu pot sa o validez intrucat imi cere cota TVA.
Cum trebuie procedat pentru inregistrare? Multumesc frumos

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: factura externa

#5 Mesaj de balazse »

In coloana "%" treci zero, valoarea TVA-ului il incluzi in pretul de achizitie.

vasiut785
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iul 26, 2017 2:42 pm

Re: factura externa

#6 Mesaj de vasiut785 »

Multumesc frumos Balazse. Imi era ascunsa coloana tip factura in fereastra 1 si de asta nu puteam sa trec mai departe la validare. Tot ce operam intra pe TAXARE INVERSA si imi cerea cota de TVA in fereastra 2.

costachet439
Mesaje: 20
Membru din: Vin Dec 05, 2008 12:00 am

Re: factura externa

#7 Mesaj de costachet439 »

buna ziua
as dori pareri cum se poate inregistra urm spete:
1.am o factura de la o pers fizica ( factura are si un nume ce pare a fi o pj dar nu am info, pe factura) din india pentru servicii web...
cum o pot conta? ( am nume prenume, adresa, oras, cod postal si tara iar la tax ID- NA )
2.am o alta factura din orasul Dallas ( banuiesc ca e USA ca e in dolari) adresa si TX 75201...CE POATE FI ?? pentru servicii web , tot asa , nu am cod fiscal si info despre numele societatii
cum le pot inregistra ?

ciobanum586
Mesaje: 2
Membru din: Vin Oct 13, 2017 1:10 pm

Re: factura externa

#8 Mesaj de ciobanum586 »

Buna seara,
o firma platitoare TVA lunar achizitioneaza un disc (ptr arat) de la o firma cu TVA din Ungaria. Intrebarea mea este daca se plateste TVA la stat. La achizitii intracomunitare se face inregistrarea 4426=4427 urmand ca in cazul marfii revandute sa platesti TVA in functie de ce vinzi, dar in cazul meu cum procedez? Utilajul va fi folosit si nu revandut.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: factura externa

#9 Mesaj de balazse »

Daca esti platitor de TVA (si nu inregistrat in scopuri de TVA doar pentru achizitii intracomunitare), de ce ar trebui sa platesti TVA?
Chiar asta este esenta, sa nu platesti TVA, nici tu si nici furnizorul.

ciobanum586
Mesaje: 2
Membru din: Vin Oct 13, 2017 1:10 pm

Re: factura externa

#10 Mesaj de ciobanum586 »

In tutorialul elaborat de saga apare un exemplu de inregistrare a unei facturi externe(achizitie intracomunitara) ptr marfuri . Ptr marfa achizitionata stiam ca nu platesti tva furnizorului dar pe masura ce vinzi marfa catre clienti colectezi TVA si implicit platesti TVA la stat(prin formularul 300).
Ptr utilajul achizitionat din UE si eu credeam la fel dar nu mai sunt asa sigura dupa ce am vazut acel tutorial.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: factura externa

#11 Mesaj de balazse »

Faptul ca in tutorial s-a oferit un exemplu pentru marfa si nu utilaj, cu ce schimba situatia? Ambele sunt achizitii intracomunitare.

halastauanc
Mesaje: 363
Membru din: Lun Feb 11, 2013 12:57 pm

Re: factura externa

#12 Mesaj de halastauanc »

va rog ajutati-ma , am o situatie cu care nu m-am mai intalnit
- am primit o factura de servicii de la o soc din Ungaria
- am inteles ca este o achizitie intracomunitara deoarece cui-ul este cu HU ...
- m-am uitat la tutorial si am vazut ca trebuie sa schimb in configurari ( cu operatii in valuta), factura mea este in LEI , fara TVA, valoare 93.80 lei
doresc sa ma asigur cum trebuie sa inregistrez corect furnizorul si factura si sa-mi spuneti si dvs ca de acum trebuie sa depun si declaratia 390 cat timp primesc facuri de la firma respectiva, si daca mai am si altceva de depus sau transmis pentru asta.
VA MULTUMESC, intotdeauna m-ati ajutat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factura externa

#13 Mesaj de tomac »

Operați prin Intrări-valută.
Furnizorul se creează cu cod de țară corect: HU
Intrarea se operează cu tip "T - taxare inversă" și cu TVA în partea de detalii.
Dacă factura e în lei, la cod valută alegeți RON.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

halastauanc
Mesaje: 363
Membru din: Lun Feb 11, 2013 12:57 pm

Re: factura externa

#14 Mesaj de halastauanc »

daca factura e in lei si contul in care voi plati, deasemenea, trebuie sa scriu ceva la curs receptie sau curs factura?
am observat ca programul imi pune 1.000 la ambele , las asa?
multumesc tare mult!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: factura externa

#15 Mesaj de tomac »

Da, normal. Curs de 1 RON pentru valuta RON e absolut normal. Doar nu o fi 0,5 lei cursul pentru 1 leu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns