diferente CAS, CASS

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
veresd
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 07, 2013 1:35 pm

diferente CAS, CASS

#1 Mesaj de veresd »

Am nevoie de putin ajutor...nu sunt o buna contabila, recunosc, si de aceea nu imi pot da seama nicicum de ce la state salarii, imi apar niste sume la rubricile Diferente CAS si Diferente CASS. ce semnifica acele sume? Multumesc frumos! Seara placuta

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: diferente CAS, CASS

#2 Mesaj de mantogp710 »

Aveti salariati care nu realizeaza in luna respectiva minimul pe economie si nu sunt incadrati ca persoane exceptate de la plata contributiilor la salariu minim.

veresd
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 07, 2013 1:35 pm

Re: diferente CAS, CASS

#3 Mesaj de veresd »

aaaaa, am un salariat incadrat cu 4 ore dar mai este angajat cu 4 ore la alta societate. in acest caz ce trebe facut? multumesc mult de tot pentru raspuns si ajutor

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: diferente CAS, CASS

#4 Mesaj de mantogp710 »

In ecranul Salariati , la salariatul respectiv, e un buton detalii. Acolo bifati Baza contributii egala cu salariul.

veresd
Mesaje: 67
Membru din: Lun Ian 07, 2013 1:35 pm

Re: diferente CAS, CASS

#5 Mesaj de veresd »

multumesc mult mult de tot!!! si daca tot ati fost asa dragut/a sa imi raspundeti, poate ma mai puteti ajuta cu o neclaritate. La bunurile(marfa) confiscata de catre ANAF, sa ajustez TVA-ul dedus sau nu? ca am citit undeva ca la bunurile confiscate nu esti obligat sa iti ajustezi TVA, ca mai apoi sa o virezi la stat.


Scrie răspuns