Cum adaug in SAGA cheltuiala suplimentara la produs vegetal din stoc.

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
iancuv98
Mesaje: 153
Membru din: Mar Feb 20, 2007 12:00 am

Cum adaug in SAGA cheltuiala suplimentara la produs vegetal din stoc.

#1 Mesaj de iancuv98 »

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie :
a)Am obtiunut prin ecranul productie produs vegetal - [x] cantitate cu pret [y] rezultat din cheltuieli.
b)Vand din produsul vegetal o cantitate.
c)La cantitatea ramasa in stoc fac cheltuiala suplimentara cu depozitarea.
(produsul finit este grau si am facut un tratament cu insecticid pentru daunatori)
Cum adaug in program SAGA in fisa produsului vegetal ramas in stoc valoarea suplimentara facuta cu depozitarea ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24156
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Cum adaug in SAGA cheltuiala suplimentara la produs vegetal din stoc.

#2 Mesaj de balazse »

Incearca sa folosesti optiunea de la "operatii" -> "alte operatii cu stocuri" -> "operatii speciale".
Descarci cantitatea ramasa, dupa care incarci la pretul nou, iar la explicatii treci informatiile necesare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cum adaug in SAGA cheltuiala suplimentara la produs vegetal din stoc.

#3 Mesaj de tomac »

De ce să adăugați ulterior predării în gestiune a produsului finit un cost la valoarea lui? Cheltuiala despre care vorbiți este una de exploatare normală. Nu-i dă plus de valoare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iancuv98
Mesaje: 153
Membru din: Mar Feb 20, 2007 12:00 am

Re: Cum adaug in SAGA cheltuiala suplimentara la produs vegetal din stoc.

#4 Mesaj de iancuv98 »

Cred ca aveti dreptate.
Vreau sa fac acest lucru la solicitarea celor de la ANAF de a evidentia cheltuielile cu fiecare produs vegetal in parte.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Cum adaug in SAGA cheltuiala suplimentara la produs vegetal din stoc.

#5 Mesaj de tudoraf841 »

una reprezinta cheltuielile cu producerea acelui produs finit care cheltuieli da pretul de productie si altele sant cheltuieli generale de exploatare (depozitare, transport, uscare, etc) .
am avut si eu cazuri asemanatoare unde le-am zis ca voi contesta actul de control si mentionand aberatiile si prostiile care le cer apoi au lasat-o moarta.
Noi stricam ca acceptam lipsa lor de cunostinte si prostia lor
Eu folosesc de 15 ani saga productie Agricola si in acesti ani am avut multe cazuri de etalare a vidului de cunostinte din partea inspectorilor anaf

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cum adaug in SAGA cheltuiala suplimentara la produs vegetal din stoc.

#6 Mesaj de tomac »

Solicitarea celor de la ANAF este aberantă și nu are nimic de-a face cu normele contabile. Nu mai luați automat, cu titlu de adevăr, orice opinie a celor de acolo.
Este ca și cum ar spune că după ce am produs mobilă și am depozitat-o curentul folosit la utilizarea spațiilor de depozitare este aferent bunurilor produse. Adică o aberație.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns