Ordine de plata refuzate de banca

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nedelcum831
Mesaje: 19
Membru din: Vin Noi 27, 2015 5:16 pm

Ordine de plata refuzate de banca

#1 Mesaj de nedelcum831 »

Buna seara,
Astazi am fost la Banca Transilvania cu doua ordine de plata emise din Saga .Domnisoara de la ghiseu mi le-a refuzat spunandu-mi ca nu pot fi scanate . Mi-a spus sa le refac si inainte sa le listez sa dau click pe codul de bare pentru ca altfel nu le poate scana. Stiti ceva despre chestia asta , sau cum ar trebui sa procedez in cazul acesta?
Multumesc mult !

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Ordine de plata refuzate de banca

#2 Mesaj de pomparaus »

Si eu patesc la fel : ordinele de plata generate din saga nu pot fi citite. Fa-le in ordinele de plata descarcate de pe Anaf.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Ordine de plata refuzate de banca

#3 Mesaj de tomac »

Se pare că e o problemă cu tipărirea în pdf direct din program. Listați fie direct la imprimantă fie folosind un driver de imprimantă virtuală pentru a fi tipărite în pdf.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefanv659
Mesaje: 135
Membru din: Joi Sep 08, 2011 8:47 am

Re: Ordine de plata refuzate de banca

#4 Mesaj de stefanv659 »

De fiecare data, ordinele de plata sunt refuzate la Trezorerie pe motiv ca nu sunt originale si sunt facute din Saga.Primul lucru,intreaba daca sunt facute din Saga.M-au exasperat.Ma cheama sa merg cu ordinele personal.Azi, administratorul a facut circ la Trezorerie.Deci,cum sa procedez pe viitor sa nu fac drumuri la banca fara numar?In speranta ca primesc un raspuns, multumesc anticipat.Cu stima,Violeta

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Ordine de plata refuzate de banca

#5 Mesaj de balazse »

Nu are importanta din ce program este creat ordinul de plata, ci daca a incercat macar sa scaneze sau nu acel ordin de plata.
Totusi, cand ai generat ordinul de plata, l-ai tiparit direct, ai utilizat o imprimanta virtuala sau ai ales la tiparire optiunea de "pdf"?

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Ordine de plata refuzate de banca

#6 Mesaj de ovidiuo »

Daca ordinele de plata se listeaza direct la imprimanta este ok (partea cu codul de bare) si la Trezorerie si la orice alta banca ! Daca se "listeaza" PDF (select-ul de sub "Vizualizare") atunci da, nu genereaza corect codul de bare pe OP si fac nazuri cei de la banci & trezorerii ! Eu personal folosesc Adobe Acrobat Pro DC care are si imprimanta virtuala si cu aceasta generez ordinele de plata si le trimit clientilor ... insa banuiesc ca puteti utiliza orice alta imprimanta virtuala pentru generarea de pdf-uri.

stefanv659
Mesaje: 135
Membru din: Joi Sep 08, 2011 8:47 am

Re: Ordine de plata refuzate de banca

#7 Mesaj de stefanv659 »

Am ales tiparirea optiune de "pdf",am salvat, trimis la administrator pe mail si el a listat si plecat la trez.Deci,pe viitor sa listez cu imprimanta virtuala,ex.bulzip si daca trimit pe mail si apoi listeaza adm.este ok?Multumesc,stima Violeta.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Ordine de plata refuzate de banca

#8 Mesaj de balazse »

Da, asa este ok (cu imprimanta virtuala).

stefanv659
Mesaje: 135
Membru din: Joi Sep 08, 2011 8:47 am

Re: Ordine de plata refuzate de banca

#9 Mesaj de stefanv659 »

Multumesc pentru raspuns.

Scrie răspuns