Repartizare dividende

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Repartizare dividende

#16 Mesaj de prunam »

.. pai @scortarum spune ca "daca in Decembrie 2019 incasezi dividende peste 2.080 lei (2.080 x 1 luna), datorezi CASS 208 lei x 1 luna = 208 lei" .. eu din fraza asta inteleg ca daca in decembrie incasez 20.000 lei dividende o sa am de plata CASS !

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: Repartizare dividende

#17 Mesaj de paund852 »

eu nu mai inteleg,daca se incaseaza dividende sub plafon in anul 2018, plafonul fiind de 22800 conteaza sau nu conteaza luna cand le ridica ,daca le incaseaza in luna ianuarie 2018 nu datoreaza daca incaseaza in luna noiembrie 2018 datoreaza?

pomparaus
Mesaje: 4173
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Repartizare dividende

#18 Mesaj de pomparaus »

Eu nu stiu unde a citit scortarum, decl.unica se depune pentru veniturile incasate intr-un an calendaristic, indiferent ca sunt incasate, in luni diferite, intr-o singura luna din an, etc., ai depasit plafonul si cu 1 leu, platesti CASS.

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Repartizare dividende

#19 Mesaj de scortarum »

@pomparus/prunam La art. 174(10) la care ma refeream anterior spune ca persoanele care incep sa realizeze venituri din dividende (printre altele) iar venitul
estimat a se realiza pentru anul curent este cel puțin egal cu nivelul a 12 salarii minime brute pe țară, recalculat corespunzător numărului de luni rămase până la sfârșitul anului fiscal
, trebuie sa depuna declaratia unica si datoreaza CASS. Daca recalculezi plafonul de 24.960, recalculezi si CASS datorata. Ca si cum ti-ai infiina un PFA in Iulie 2019...platesti CASS de 2.496 lei? Nu cred. Mai degraba 1.248 lei daca estimezi un venit net mai mare decat 12.480 lei, adica plafonul de 24.960 lei recalculat la nivelul a 6 luni. Apoi, vezi si alin. (12) (13) si (14).

Iar in NM la pct. 16 alin. (4) clarifica cele de mai sus
Persoanele fizice care, în cursul anului, încep o activitate independentă sau încep să realizeze venituri din cele prevăzute la art. 155 alin. (1) lit. c) - h) verifică încadrarea în plafonul anual prevăzut la art. 170 alin. (2), corespunzător numărului de luni de activitate. Plafonul luat în calcul se stabilește proporțional cu numărul lunilor de activitate rămase până la sfârșitul anului. În situația în care veniturile nete cumulate estimate a se realiza până la sfârșitul anului se încadrează în plafonul recalculat, persoana fizică datorează contribuția de asigurări sociale de sănătate pe care o determină conform art. 174 alin. (13) din Codul fiscal.
Desi, mie mi se pare ca exista o greseala in text, in sensul ca daca veniturile se incadreaza in plafonul recalculat NU datorezi contributia, desi acolo scrie ca ai datora-o. Parerea mea.

pomparaus
Mesaje: 4173
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Repartizare dividende

#20 Mesaj de pomparaus »

Eu am citit ordinul Nr. 49/2019 din 11 ianuarie 2019 pentru aprobarea modelului, conținutului, modalității de depunere si am inteles ca doar daca depasesti venitul a 12 salarii minime in anul in curs, in anul urmator pana pe 15.03.depui declaratia unica pentru incadrarea ca platitor de CASS.

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Repartizare dividende

#21 Mesaj de scortarum »

Se recalculeaza plafonul acela, vezi pct. 35, 36 si 37 din ordin, care sunt de fapt art. 174 (13) din CF la care se face referire in n NM la pct. 16 alin. (4).

pomparaus
Mesaje: 4173
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Repartizare dividende

#22 Mesaj de pomparaus »

pct. 35, 36 si 37 din ordin nu fac referire la dividende, ci la veniturile obtinute in sistem real din care nu fac parte dividendele.

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Repartizare dividende

#23 Mesaj de scortarum »

35. Persoanele fizice care datorează contribuție de asigurări sociale de sănătate și care în cursul anului intră în suspendare temporară a activității sau își încetează activitatea, potrivit legislației în materie, depun la organul fiscal competent declarația unică în termen de 30 de zile de la data la care a intervenit evenimentul și își recalculează contribuția datorată și declarată pentru anul în curs.
36. Recalcularea contribuției se efectuează astfel:
a) modificarea plafonului minim anual, corespunzător numărului de luni de activitate se realizează prin înmulțirea salariului minim brut pe țară în vigoare la termenul de depunere al declarației unice (pentru anul 2019 termenul de depunere este 15 martie) cu numărul lunilor de activitate;
b) rectificarea bazei anuale de calcul corespunzător numărului lunilor de activitate, potrivit lit. a);
c) încadrarea venitului net realizat pe perioada de activitate în plafonul prevăzut la lit. b), recalculat potrivit lit. a);
d) determinarea contribuției datorate recalculate prin aplicarea cotei de 10%, prevăzută la art. 156 din Codul fiscal, asupra bazei de calcul determinată la lit. b).
37. În situația în care venitul net realizat corespunzător lunilor de activitate este mai mic decât plafonul determinat la pct. 36 lit. a), nu se datorează contribuția de asigurări sociale de sănătate.

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Repartizare dividende

#24 Mesaj de scortarum »

Dar sunt, ce-i drept, parerile impartite, am fost azi la asistenta contribuabili, de mai bine de un an au intrebat si ei mai departe acelasi lucru si n-au primit raspuns. E doar parerea mea.

sanduo
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Noi 21, 2015 10:47 am

Re: Repartizare dividende

#25 Mesaj de sanduo »

https://www.fiscalitatea.ro/dividende-i ... cul-19350/

A vazut un client articolul postat pe Portalul Contabilitate si acum imi spune ca nu am calculat cass cum trebuie

Ei fac referire la articolul 174(10) din Codul fiscal

(10) Persoanele fizice care încep în cursul anului fiscal, să desfășoare activitate și/sau să realizeze venituri, din cele prevăzute la art. 155 lit. b) - h), iar venitul net anual cumulat din una sau mai multe surse și/sau categorii de venituri, cu excepția veniturilor din drepturi de proprietate intelectuală, din arendă sau din asocieri cu persoane juridice, contribuabili potrivit titlului II, titlului III sau Legii nr. 170/2016, pentru care impozitul se reține la sursă, estimat a se realiza pentru anul curent este cel puțin egal cu nivelul a 12 salarii minime brute pe țară, recalculat corespunzător numărului de luni rămase până la sfârșitul anului fiscal, sunt obligate să depună declarația prevăzută la alin. (3) în termen de 30 de zile de la data producerii evenimentului. Salariul minim brut pe țară garantat în plată, este cel în vigoare la data depunerii declarației.

Veniturile definite conform art.155 lit. b)-h) sunt urmatoarele , fara legatura cu veniturile din dividende :

b) venituri din activități independente, definite conform art. 67;

c) venituri din drepturi de proprietate intelectuale, definite conform art. 70;

d) venituri din asocierea cu o persoană juridică, contribuabil potrivit titlurilor II, III sau Legii nr. 170/2016, pentru care sunt aplicabile prevederile art. 125;

e) venituri din cedarea folosinței bunurilor, definite conform art. 83;

f) venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, definite conform art. 103;

g) venituri din investiții, definite conform art. 91;

h) venituri din alte surse, definite conform art. 114. Ce parere aveti ? Multumesc !

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: Repartizare dividende

#26 Mesaj de paund852 »

microintreprindere cu profit la anul 2020 de 50000 ron poate sa repartizeze suma pe dividende avand in vedere ca mai are pierderi neacoperite din anii din urma ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Repartizare dividende

#27 Mesaj de balazse »

Dar de ce nu ai acoperi o data pierderile din anii precedenti? Cu acele pierderi ce vei face?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Repartizare dividende

#28 Mesaj de paturcai »

Referitor la calculul plafonuluio pentru CASS in situatia ridicarii dividendelor, ce parare credeti ca am putea avea decat cea din articol?
De fapt dvs. nu ne spuneti CAT ati calculat, CUM ati calculat si CARE erau cifrele in momentul in care au fost distribuite acele dividende.
Motivati-ne (dati cifrele si o scoatem la capat).
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Repartizare dividende

#29 Mesaj de paturcai »

Sunt de acord cu BalazsE: nu se pot repartiza dividende atata vreme cat rezultatul precedent este o pierdere

Conform art. 272^1 lit. b) din Legea 31/1990 a societatilor comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare:

"Art 272^1 Se pedepseste cu inchisoare de la un an la 5 ani fondatorul, administratorul, directorul general, directorul, membrul consiliului de supraveghere sau al directoratului ori reprezentantul legal al societatii care:

b)incaseaza sau plateste dividende, sub orice forma, din profituri fictive ori care nu puteau fi distribuite, in lipsa de situatie financiara sau contrarii celor rezultate din aceasta."

Daca tot nu este de ajuns sa ne ducem sa citim si art. 422 si 423 din OMFP 1802/2014:
(423) Pierderea contabila reportata se acopera din profitul exercitiului financiar curent, din profitul reportat aferent exercitiilor financiare precedente, din rezerve, prime de capital si capital social, ordinea surselor fiind lasata la latitudinea adunarii generale a actionarilor sau asociatilor.
(422) Evidentierea in contabilitate a destinatiilor profitului contabil se efectueaza dupa adunarea generala a actionarilor sau asociatilor care a aprobat repartizarea profitului, iar inchiderea contului de profit se face la inceputul exercitiului financiar urmator celui pentru care se intocmesc situatiile financiare anuale.
Ordinea surselor privind acoperirea pierderii contabile este la latitudinea AGA, insa nu se pot distribui dividende inainte de acoperirea pierderilor.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: Repartizare dividende

#30 Mesaj de paund852 »

o societate repartizeaza unicului asociat la dividenda profit din anul 2020 in valoare de 27000 ron pe care preconizeaza ca ii plateste in iunie 2021 ,datoreaza CASS ?

Scrie răspuns