Problema cu bonuri fiscale

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
lilead954
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 17, 2013 4:41 pm

Problema cu bonuri fiscale

#1 Mesaj de lilead954 »

Buna ziua,

S-a efectuata o incasare cash cu emiterea bonului fiscal pe un datecs 150. La inceputul zilei s-a schimbat rola de hartie care la momentul tiparirii primului bon fiscal nu s-a derulat hartia din rola(probabil era lipita) si practic bonul nu s-a tiparit fizic.
S-a mai tiparit inca o data acelasi bon, dar datorita aceleiasi probleme cu hartia s-a printat jumatate de antet si cateva randuri cu datele clientului au fost suprapuse, ceea ce a facut sa se mai tipareasca inca o data bonul, ultimul iesind ok.
Inainte de aparitia noilor case de marcat cand s-a tiparit un bon de 2 ori nu apareau in Z ambele fiind vorba practic de acelasi bon fiscal aferent aceleiasi facturi. In cazul de fata binenteles ca a aparut in Z acelasi bon de 3 ori.
Pe langa "dosarul" cu explicatii si note pentru anularea celor 2 bonuri in plus pe viitor exista o varianta de a tipari acelasi bon fiscal din Saga C in cazul in care din diverse motive acesta nu se printeaza ok sau deloc? Sau cum se poate rezolva problema in cazul in care bonul nu este tiparit din cauza rolei de hartie?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Problema cu bonuri fiscale

#2 Mesaj de tomac »

Întrebați distribuitorul casei.
Dacă folosiți ca driver fiscalNet ar trebui să vă apară mesaj că există bon deschis și opțiunea de listare/anulare.
Altfel din SAGA de câte ori apăsați butonul de tipărire, va trimite către casă bonul respectiv.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

lilead954
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 17, 2013 4:41 pm

Re: Problema cu bonuri fiscale

#3 Mesaj de lilead954 »

Se foloseste ca driver FiscalWire

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Problema cu bonuri fiscale

#4 Mesaj de tomac »

Atunci și de acolo există posibilitatea de anulare bon și acel driver vă dă mesaj legat de starea bonului - dacă s-a listat sau nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns