Creare soft in regie proprie

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Creare soft in regie proprie

#1 Mesaj de imrehl »

Buna Ziua!
Un SRL are ca si obiect de activitatea crearea unui soft informatic. Pe parte contabila avem anumite nelamuriri legate de elementele care intra in costul imobilizarii in curs.

-achizitie laptop/imprimanta (amortizarea lor)

1.cheltuielile cu salariile, licentele de utilizare a anumitor programe, gazduire pe diferite servere a informatiilor - toate necesare realizarii obiectivului presupunem ca se incadreaza in categoria cheltuielilor de dezvoltare (implicit intra in costul imobilizarii in curs)???

2.Aceste imobilozari in curs de dezvoltare lunar se poate inregistra pana la finalizarea soft-ului in felul urmator??
De exemplu:
Prima luna se inregistreaza:
233=721 (incluzand chelt cu salariile salariu net pentru angajatul respectiv +contributii datorate lunar catre stat, fact de gazduire primite etc.) ex. 2000 lei/luna

a doua luna

233=721 2000 lei si asa mai departe....pana la finalizare
La finalizare sa presupunem,ca dupa 11 luni total 22.000 lei
208=233 22.000 lei.

3.Se intocmeste un deviz de lucrari privind softul respectiv lunar sau doar una la terminarea soft-ului?

4.Venitul 721 nu se impoziteaza daca stiu bine, iar nici nu intra la calculul Cifrei de Afaceri din punct de vedere TVA, stiu bine?

Astept pareri si va multumesc frumos,pentru timpul acordat!

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: Creare soft in regie proprie

#2 Mesaj de imrehl »

Buna Ziua!

Va rog mult,cine lucreaza cu firme in domeniul IT sa-mi dea un raspuns!
Intrebarea este ce valoare se poate pune lunar la 233=721 si din ce sa fie compusa aceste valori ca sa fie una reala?
Va multumesc frumos!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Creare soft in regie proprie

#3 Mesaj de tomac »

1. Se întocmesc rapoarte de lucru în care se indică, lunar, costurile alocate proiectului. Dacă toate acele cheltuieli indicate sunt legate de dezvoltarea softului, atunci da, ele intră în costul lui.
2. Se înregistrează în contabilitate prin 722, dar nu prin 233 cont care nu există în planul de conturi ci prin 208 direct. Înregistrarea se face la nivelul costurilor asociate proiectului, așa cum au fost determinate la punctul 1.
3. Orice document relevant - nu neapărat deviz. Mai degrabă situații de lucrări așa cum am spus la pct.1
4. Așa este.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: Creare soft in regie proprie

#4 Mesaj de imrehl »

Va multumesc mult tomac de raspunsuri!!!

Atunci fac urmatoarele inregistrari daca inteleg bine:
208=721 VEN. DIN PROD. DE IMOBILIZARI NECORPORALE si nu 722 pentru ca acele sunt VEN. DIN PROD. DE IMOBILIZARI CORPORALE
si lunar maresc contul 208 cu costurile asociate proiectului.
Amortizarea cum fac?In ce luna incep si pe ce perioada pun? timp de 3 ani?La care cod de clasificare intra aceasta amortizare?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Creare soft in regie proprie

#5 Mesaj de tomac »

da, 721
Amortizarea din luna finalizării proiectului. Nu există cod de clasă la imobilizări necorporale.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: Creare soft in regie proprie

#6 Mesaj de imrehl »

Multumesc petru raspuns!
Pot sa pun si 1 an pentru amortizare sau mai bine 3 ani? Daca nu exista cod de clasa la imobilizari necorporale la lista imobilizarilor, cod clasa ce trec???

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Creare soft in regie proprie

#7 Mesaj de fagarasa176 »

3 ANI
Lasi gol la cod clasa
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: Creare soft in regie proprie

#8 Mesaj de imrehl »

ok,va multumesc frumos pentru timpul acordat si pentru raspunsuri!
O zi minunata tuturor!

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: Creare soft in regie proprie

#9 Mesaj de imrehl »

1.Daca salariatul face acest program informatic in regie proprie nu trebuie declarat si in Declaratia unica venituri obtinute din proprietate intelectuala (alte venituri) pentru acest salariat cu CNP stiu bine? Acest sistem informatic apartine doar firmei si intra la firma ca imobilizare necorporala nu?

2.Un alt caz,daca asociatul unic, administratorul face un sistem informatic, care nu este angajat la propria firma,trebuie declarat aceasta creatie si in Declaratia Unica si se plateste impozit?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Creare soft in regie proprie

#10 Mesaj de fagarasa176 »

1. Pai daca este salariat, care proprietate intelectuala?
2. In declaratie se declara veniturile obtinute, daca nu a fost platit pentru acest serviciu nu are ce venituri sa declare
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: Creare soft in regie proprie

#11 Mesaj de imrehl »

Nu a fost platit pentru acest serviciu nimic,administratorul obtine venituri doar din dividende ridicate ...din alte venituri nu....
atunci unde asociatul unic face un sistem informatic tot asa inregistrez in contabiliate suma 208=721 de ex 20.000 lei si nu trebuie declarata aceasta suma....asa-i?
Si incep sa amortizez din luna finalizarii proiectului timp de 3 ani e ok?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Creare soft in regie proprie

#12 Mesaj de tomac »

dacă firma are venituri, ale cui sunt acele venituri? ale firmei sau ale persoanei care e acționar? cine le obține? persoana fizică sau cea juridică?!
dacă răspundeți corect, atunci vă dați seama că simpla aducere în discuție a declarației unice nu este normală.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: Creare soft in regie proprie

#13 Mesaj de imrehl »

Persoana juridica obtine acele venituri, clar. Administratorul firmei ca persoana fizica obtine doar venituri din dividende...

Administratorul firmei nu are separat PFA sau ceva de genul sa factureze acest sistem firmei lui.......

Atunci ca safi totul ok si legal :
In valoare de 20.000 lei care va fi valoarea sistemului aproximativ, asociatul unic intocmeste situatii de lucrari si pe baza de aceste situatii intra in contabilitate
208=721 20.000 lei.e bine asa tomac?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Creare soft in regie proprie

#14 Mesaj de tomac »

Acum, pe bune, ce facem aici? Reluăm discuția asta? O luăm de la început cu monografia?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: Creare soft in regie proprie

#15 Mesaj de imrehl »

Bun, am inteles si va mutumesc pentru rabdare si raspunsuri!
O saptamana placuta va doresc tuturor!

Scrie răspuns