CONSTRUCTII

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
decum536
Mesaje: 1
Membru din: Joi Noi 22, 2012 3:17 pm

CONSTRUCTII

#1 Mesaj de decum536 »

SUNT CONTABIL, LA PENSIE DE LIMITA DE VARSTA, TIN EVIDENTA LA O FIRMA DE CONSTRUCTII . SUNT ANGAJATA CU CIM PARTIAL ORE) . IMI CALCULEAZA TOATE DARILE LA STAT, NU AM SCUTIRE . ESTE CORECT SAU NU AM BIFAT CEVA IN PROGRAMUL SAGA ?

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: CONSTRUCTII

#2 Mesaj de mantogp710 »

Da, in fereastra Salariati, va cautati in lista, in dreapta aveti un buton Detalii, dati modific si apoi bifati Baza contrib. egala cu salariul.

comorasud886
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 18, 2013 10:28 am

Re: CONSTRUCTII

#3 Mesaj de comorasud886 »

Cand generez declaratia 112 , apare calculat pentru fiecare salariat CAS in suma de 750 lei., asta desi am bifat ca unitatea aplica regim special de taxare pentru constructii. Incerc sa validez si primesc mesaj de eroare cum ca CAS trebuie sa fie zero si nu 750 lei (cat rezulta prin aplicarea cotei de 25% la 3.000 lei). Daca incerc sa copletez manual cu zero nu se poate. Mai trebuie sa bifez ceva?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CONSTRUCTII

#4 Mesaj de tomac »

Devalidați statul și apăsați actualizare date. Cel mai probabil ați pus bifa aceea după ce ați validat statul.
De asemenea refaceți actualizarea înainte de a face asta. Din două motive - ANAF a actualizat azi declarația și a mai corectat din erori și pentru că s-au mai făcut și unele ajustări legate de acest regim pentru situații particulare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

zahariad111
Mesaje: 31
Membru din: Joi Ian 17, 2008 12:00 am

Re: CONSTRUCTII

#5 Mesaj de zahariad111 »

buna seara,
in cursul zilei de astazi am reusit sa validez declaratia insa refacand actualizarea imi apare aceasta situatie
imi genereaza eroare ANGAJATOR:
* EROARE - Creanta 02.(412) - CAS asigurati (suma datorata) (188) diferita de suma calculata (938) !
* EROARE - Creanta 54.(483) - CAS datorata de asigurati din constructii (638) diferita de suma calculata (0) !
* ATENTIE - Creanta 07.(432) - CASS asigurati (suma scutita) (300) diferita de suma calculata (0) !
* ATENTIE - Creanta 46.(480) - Contributia asiguratorie pentru munca( 17) diferita de suma calculata ( 84 )!
* ATENTIE - Creanta 54.(484) - CAM in constructii( 10) diferita de suma calculata ( 0 )!
ASIGURATI:
am un salariat part time 750 lei si un salariat 3000 lei,in stat se calculeaza redus cas la 21.25%,cass 0,impozit 0,cam redus 0.3375% pentru 3000 lei,si cam 2.25%
pentru 750 lei.
Aceasta are activitate mixta iar cod caen principal este 6832 ...am observat ca daca schimb caenul in 4322 dispar erorile. in declaratia 112 daca aplica facilitati trebuie trecut caenul de constructii?
Si inca o intrebare cam-ul este calculat corect redus pentru salariul de 3000 lei.
Multumesc

timariuf
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 09, 2015 11:57 pm

Re: CONSTRUCTII

#6 Mesaj de timariuf »

Buna seara,
oare in program bifez undeva ca firma beneficiaza de facilitati, in constructii?
Multumesc!!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24167
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CONSTRUCTII

#7 Mesaj de balazse »

Pentru TimariuF
ver 3.0.508 din 23.01.2019
...
2. In ecranul "Configurare salarii", s-a introdus o optiune pentru firmele care beneficieaza de regimul special pentru sectorul constructiilor.

ver 3.0.509 din 04.02.2019
...
2. Daca se opteaza pentru regimul special de taxare pentru sectorul constructiilor, in ecranul "State salarii", s-a introdus o coloana numita "CAM constructii" in care se regaseste suma aferenta contractelor care beneficieaza de facilitati.
...
Important
1. Pentru persoanele juridice care aplica regimul special de taxare pentru sectorul constructiilor exista o problema legate de codurile bugetare ale contributiei specifice (CAM). Deocamdata, aceasta contributie nu are conturile de trezorerie asociate, deci nu se poate plati. De asemenea, situatiile in care exista concediu medical din CCI si venti brut realizat mai mare de 3000 nu se pot declara.
Cifra de afaceri aferenta domeniului constructiilor se considera, implicit, egala cu cifra de afaceri totala. Aceasta se poate modifica din pagina B+C.1. Conditii de munca, a ecranului din care se genereaza D112.

Scrie răspuns