declaratie unica

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
galt503
Mesaje: 79
Membru din: Joi Mai 17, 2012 9:51 am

declaratie unica

#1 Mesaj de galt503 »

Buna seara
Am un caz special:O PERS. FIZICA CU CNP- cand inreg.ca pers.fizica in Spatiul virt. la decl.unica- imi da mesajul Acest CNP este deja asoc.unui cont activat cu drept de pers.fizica.

Anul trecut nu s-a depus Declaratie unica deoarece in anul 2017 a fost in concediu ptr cresterea copilului.Unde gresesc? cu respect Gal Tereza

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratie unica

#2 Mesaj de balazse »

Cred ca este cam clar, deja s-a creat un cont pentru acel CNP.
Nu trebuie sa creezi un nou cont, ci sa te autentifici pe acel cont existent.

galt503
Mesaje: 79
Membru din: Joi Mai 17, 2012 9:51 am

Re: declaratie unica

#3 Mesaj de galt503 »

va multumesc ptr raspuns
Completand declaratia unica nu-mi valideaza formularul oare de ce?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declaratie unica

#4 Mesaj de tomac »

Pentru că are un bug. Dar numai dacă se adaugă estimatul pe 2019 la activități independente. Mie mi-a semnalat eroarea un prieten, care încerca să completeze declarația pentru o persoană membru al unei asocieri. Din ce teste am făcut cu el am constatat că problema vine de la completarea estimatului pe 2019.

Update: ANAF a pus o versiune nouă, azi, 27/02. Se pare că au rezolvat acel bug în fișierul disponibil acum pe site.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: declaratie unica

#5 Mesaj de sorina87 »

Buna ziua. Nu inteleg cum trebuie sa completez declaratia unica pt plata cass la venituri din dividende. ANul trecut asociatul a depus declaratia unica pt 2018 pentru incasare dividende si a platit cass. Acum, in 2019, va incasa in martie dividendele aferente anului 2018. Intrebarea mea este cum completez declaratia unica: la cass pt anul 2018 mai trebuie sa completez ceva avand in vedere ca a platit cass-ul anul trecut? iar la sectiunea estimat 2019, trec suma dividendelor pe care le incaseaza in martie si la nr de luni completez doar 9 luni (Cate raman pana la sfarsitul anului)? Multumesc frumos.

nechitam963
Mesaje: 52
Membru din: Joi Noi 27, 2008 12:00 am

Re: declaratie unica

#6 Mesaj de nechitam963 »

Eu am inteles asa:
1 daca in 2018 am declarat exact suma incasata ca dividende, respectiv suma cass datorata, am si platit-o, nu mai am ce declara aferent 2018.
2.daca am diferenta la suma privind dividendele atunci fac rectificativa cu suma exacta, declar ca am platit si am aplicat bonificatia . Am facut o simulare in acest sens si imi arata clar ca am 0lei de plata.

In ceea ce priveste nr de luni calculul nu este valabil pentru veniturile din dividende: ca sunt incasate in martie sau septembrie suma e fixa(10% din12xsalmin ) daca se depaseste plafonul 12xsalmin.
Va rog confirmati ...sau nu daca asa este corect :)

Dar despre bonificatia pe 2018 de inca 5% stiti ceva? Un 5% am aplicat pentru plata pana in 15 dec, si mai e 5% pentru depunerea online pana in 30 iulie:-)

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: declaratie unica

#7 Mesaj de sorina87 »

In 2018 am declarat suma pe care a incasat-o asociatul.
Da, corect este 10% din 12xsal min pe ecoonomie, plafonul fiind anul acesta de 24960 lei.
Nu stiu nimic despre alta bonificatie, dar voi suna la asistenta sa intreb, daca am un raspuns de la ei va comunic.
Multumesc pt raspuns.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declaratie unica

#8 Mesaj de tomac »

Știați că această declarație este a persoanei?
Că persoana fizică, cea care obține venituri, are obligația completării și depunerii ei?
Dacă dvs o întocmiți în numele lui, v-ați asigurat că persoana v-a furnizat date corecte și complete?
Știți să completați declarația corect?
Dacă răspunsul la ultimele două întrebări nu este DA, un DA așa hotărât, sfatul meu este să nu faceți nimic legat de acea declarație.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

luciana
Mesaje: 52
Membru din: Vin Ian 06, 2006 12:00 am

Re: declaratie unica

#9 Mesaj de luciana »

Buna dimineata.
Am transmis declaratie unica pt.o persoana asociata fara personalitate juridica si la cod de indentificare am trecut CNP.Am primit raspunsul ca"F
isierul incarcat de dvs-tra,corespunzator declaratiei unice,are urmatoarele erori :
Eroare: urmatoarele metadate nu sunt completate:cif
In acest caz trebuie sa corectati datele inscrise,sa validati din nou formularul,sa-l salvati si sa-l retransmiteti "
Va rog sa-mi dati un sfat cum este corect ,anul trecut a fost bine cu CNP,deoarece persoana fizica realizeaza venituri si plateste impozite si nu firma.
Va multumes anticipat !

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: declaratie unica

#10 Mesaj de pomparaus »

Persoana asociata fara personalitate juridica nu e totuna cu persoana fizica sa ii pui CNP : persoana asociata are cod CAEN, are document de autorizare cu nr, cu date, etc.etc.

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: declaratie unica

#11 Mesaj de ioni459 »

Un salariat care a obtinut in 2018 si venituri din proprietate intelectuala sub plafon (cu retinere la sursa de 10%) mai trebuie sa depuna declaratia unica pt 2018?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declaratie unica

#12 Mesaj de tomac »

Nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: declaratie unica

#13 Mesaj de ioni459 »

Multumesc!

hojdae
Mesaje: 81
Membru din: Mie Ian 05, 2011 12:00 am

Re: declaratie unica

#14 Mesaj de hojdae »

Bună ziua,
Dacă anul trecut am depus declarație estimativa acum mai trebuie depusa declarația unica pe 2018. Sumele nu sunt modificate.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: declaratie unica

#15 Mesaj de prunam »

@hojdae: Ati depus o declaratie estimativa anul trecut ! Acum depuneti declaratia unica cu veniturile pe care le-ati obtinut efectiv in 2018 (chiar daca in cazul dvs. estimarea este identica cu realizarea).

Scrie răspuns