Bilant firma nou infiintata

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Bilant firma nou infiintata

#1 Mesaj de sorina87 »

Buna ziua. Am o firma infiintata anul trecut in octombrie. Pana in acest moment, firma are doar facturile cu cheltuielile de constiuire si o factura de la un avocat pt infiintare firma.
Nu a avut facturie emise sau alte facturi de cheltuieli.
Se depune bilantul pana la 30 mai sau trebuie depusa declaratie de inactivitate pana pe 1 martie?
Multumesc frumos.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Bilant firma nou infiintata

#2 Mesaj de costachet982 »

parerea mea este ca ai avut doar costuri de constituire nu si din activitate economica si implicit nu ai avut activitate si as merge pe decl de inactivitate nu pe blant, eu asa am facut la un caz similar.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bilant firma nou infiintata

#3 Mesaj de tomac »

Declarație de inactivitate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Bilant firma nou infiintata

#4 Mesaj de sorina87 »

ok. multumesc frumos. voi depune declaratie de inactivitate

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Bilant firma nou infiintata

#5 Mesaj de sorina87 »

Buna dimineata. Imi cer scuze ca revin pe acelasi subiect, dar vreau sa ma asigur ca fac totul corect. Am introdus in program constituire capital, cheltuieli de constituire si amortizare chelt de constituire. Cand selectez bilant pt a genera declaratia de inactivitate, saga imi da erorile: formula gresita de calcul, nu gasesc rd 188, 234,235 etc. si imi calculeaza in bilant si cpp pierdere. Daca eu depun acum declaratie de inactivitate, la anul cand voi depne bilantul pe 2019, saga va vedea la periaoda precedenta (2018) sumele de acum, pe care eu nu le declar nicaieri, pt ca depun inactivitate. Este corect asa?

costanc757
Mesaje: 567
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Bilant firma nou infiintata

#6 Mesaj de costanc757 »

In opinia mea , eu as face bilant. Asa am procedat cand am avut situatii asemanatoare chiar daca societatea nu a desfasurat activitate economica

pomparaus
Mesaje: 4189
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Bilant firma nou infiintata

#7 Mesaj de pomparaus »

Candva,cu multi ani in spate, am vorbit la asistenta contribuabili si mi-au zis asa: daca un singur document este emis pe si in numele firmei, acesta generand inregistrari contabile, inseamna ca firma a functionat si se fac toate declaratiile cerute , deci inclusiv bilant.
Decat sa iti iei amenda pt.nedepunere bilant, mai bine faci bilant.

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Bilant firma nou infiintata

#8 Mesaj de sorina87 »

Pe numele firmei am de la registrul comertului si factura de la anaf pt achizitie registru unic de control. Asa ma gandeam si eu, ca totusi sumele alea exista, am amortizare calculata din octombrie pana in decembrie, ce sa fac cu ele? clar trebuie declarate. Dar aveti idee de ce saga imi zice sa lipsesc acele randuri si ca este formula de calcul gresita?

pomparaus
Mesaje: 4189
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Bilant firma nou infiintata

#9 Mesaj de pomparaus »

Da o actualizare formule si actualizare date, vezi daca ai bifa pe microintreprindere.

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Bilant firma nou infiintata

#10 Mesaj de sorina87 »

multumesc frumos pt ajutor. am dat actualizare formule si acum este in regula.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Bilant firma nou infiintata

#11 Mesaj de costachet982 »

daca mergem pe ideea ca orice modificare patrimoniala ( infintarea unei firme presupune iesire de capital, primire de servicii, etc. ) inseamna activitate si implicit bilant atunci declaratia de inactivitate nu-si are rostul, ptr ca toate firmele au aceste miscari.
actvitate, inseamna activitate comerciala , nu miscari patrimoniale....parerea mea.

costanc757
Mesaje: 567
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Bilant firma nou infiintata

#12 Mesaj de costanc757 »

Eu merg pe ideea ca odata ce ai inregistrat note contabile si ai intocmit balanta este necesar si intocmirea bilantului. Parerea mea !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bilant firma nou infiintata

#13 Mesaj de tomac »

Note contabile se fac și dacă nu ai făcut nimic.
Alea de constituire. Și de virare de capital social.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

costanc757
Mesaje: 567
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Bilant firma nou infiintata

#14 Mesaj de costanc757 »

Si daca ai note contabile, nu faci balanta ?

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Bilant firma nou infiintata

#15 Mesaj de roncovf »

Faci balanta, dar nu trebuie sa faci bilant. Ce rost ar mai avea declaratia de inactivitate, costanc757? Dupa tine, cand o folosesti, inainte de a-ti deschide firma? Inactivitate reprezinta situatia in care nu realizezi venituri de exploatare, in principal. Nu te opreste nimeni sa faci bilant, daca, de exemplu, ai avut investitii si vrei sa-ti vezi exact situatia patrimoniala.

Scrie răspuns