Stornare factura de iesire

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
sorina87
Mesaje: 588
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Stornare factura de iesire

#1 Mesaj de sorina87 »

Buna dimineata. Trebuie sa fac un storno la o factura pe care am emis-o in decembrie 2018. Mentionez ca sunt tva la incasare, daca las bifa "tva incasare" la factura storno, nu pot face nicio reglare. Daca scot bifa, imi apare apoi acea casuta sa imi intre inapoi in stoc marfa pe care o stornez clientului. Dar Saga ma atentioneaza ca trebuie sa pun bifa...Ma puteti ajuta cu un sfat cum ar trebui sa procedez? Multumesc mult

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Stornare factura de iesire

#2 Mesaj de pomparaus »

E logic ca Saga te atentioneaza sa reintroduci marfa in stoc daca faci stornare, nu? De ce stornezi?

sorina87
Mesaje: 588
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Stornare factura de iesire

#3 Mesaj de sorina87 »

Ma atentioneaza ca trebuie sa am bifa la tva incasare. Dar citind pe forum discutii mai vechi,inteleg ca se debifeaza tva la incasare pt a putea regla stornarea.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Stornare factura de iesire

#4 Mesaj de pomparaus »

Corect.

sorina87
Mesaje: 588
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Stornare factura de iesire

#5 Mesaj de sorina87 »

Buna ziua. Revin cu o alta problema la stornarea unei facturi de iesire, daca ma puteti ajuta.
In februarie am stornat o factura de iesire marfa (factura care a fost stornata este din decembrie si este incasata), iar in martie am facut o factura cu plus pt aceeasi marfa, aceeasi suma (s-a intors marfa de la garantie). Imi raman sumele la neachitat, atat la factura cu minus cat si la cea plus, desi nu ar trebui pt ca factura initial a fost incasata, doar i-am inlocuit produsele date inapoi la garantie. Cum se pot stinge cele 2 facturi una pe alta?
Multumesc.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Stornare factura de iesire

#6 Mesaj de fagarasa176 »

In situatie clienti, butonul reglare
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

sorina87
Mesaje: 588
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Stornare factura de iesire

#7 Mesaj de sorina87 »

Buna seara. Din pacate, cu butonul reglare, imi regleaza doar fisa contului. In jurnalul de vanzari imi apare acea factura cu plus neincasata. Nu este corect.
Chiar nu inteleg cum se poate regla...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Stornare factura de iesire

#8 Mesaj de tomac »

Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns