lipsa documente justificative

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: lipsa documente justificative

#16 Mesaj de tomac »

Da. Cu condiția ca un contabil care vede acele sume să știe cu certitudine că sunt sume în folosul personal al asociatului/administratorului. Uneori e greu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: lipsa documente justificative

#17 Mesaj de scortarum »

De aceea am zis "teoretic" :)

costachet
Mesaje: 198
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: lipsa documente justificative

#18 Mesaj de costachet »

neatzaaa...ma bag si eu in ciorba...
asa cum zice si tomac...daca stii ce reprezinta respectiva chelt...
referitor la cazul de mai sus ...asa fac/interpretez si eu...chiar daca se intampla sa nu am doc justificativ, cand stiu ca este ptr combustibil ( uzual scrie in extras unde s-a decontat suma-ex.lukoil/omv.etc..) le duc direct pe 6022 si logica este ca s-au utilizat in folosul firmei ( evident ma refer DOAR la firmele micro) si acolo unde vad decontare in restaurant sau mega image sau farmacii la duc in protocol iar acolo unde nu pot determina le duc in 6588

asa fac eu...

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: lipsa documente justificative

#19 Mesaj de prunam »

... yyuuppyyy ! Ce ma bucur ca nu sunt singurul contabil din tara asta care facea asa ! Suntem doi acum ! ;)

pomparaus
Mesaje: 4179
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: lipsa documente justificative

#20 Mesaj de pomparaus »

Costachet: vezi ca tomac ii raspunde lui scortarum si face referire la acele cheltuieli care se fac venituri impozabile

soarem196
Mesaje: 40
Membru din: Vin Dec 19, 2008 12:00 am

Re: lipsa documente justificative

#21 Mesaj de soarem196 »

Și eu fac la fel. Dacă văd în extrasul de cont o plată către LUKOIL, OMV, Rompetrol (pentru care nu am documentul adus) mă duc și adaug in Intrări Bonul Fiscal (chiar cu TVA) și apoi achit furnizorul respectiv normal din banca. Fac asta pentru că administratorul firmei respective este mai împrăștiat și îmi aduce bonurile când le "găsește" (peste 2-3-4 luni chiar). Dacă la control lipsește cumva vreun bon, dar eu l-am înregistrat este problema administratorului; și chiar daca nu poate prezenta documentul, nu se face pușcărie pentru așa ceva ! Îmi dă jos cheltuiala respectivă și TVA-ul și gata ! Nu e nicio dramă pentru nimeni !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: lipsa documente justificative

#22 Mesaj de balazse »

Personal, nu sunt de acord sa le trec pe cheltuieli fara document justificativ, iar faptul ca apare pe extras nu consider a fi.
Sa fie inregistrat fictiv prin intrari, ii si mai rau, iar faptul ca apare numele unui furnizor de la care se poate achizitiona combustibil nu inseamna ca nu a cumparat total alteceva.
Cel mai corect, din punctul meu de vedere este utilizarea 542 sau 4551, dupa care sa se descurce adminsitratorul, chiar daca este "imprastiat".

pomparaus
Mesaje: 4179
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: lipsa documente justificative

#23 Mesaj de pomparaus »

Soarem196: cand iti aduce administratorul documentele (pe care tu le ai deja inregistrate) peste 2-3-4 luni, ce faci cu ele? Dintre toti cei care si-au exprimat parerea, cea mai ok este a lui balazse.

soarem196
Mesaje: 40
Membru din: Vin Dec 19, 2008 12:00 am

Re: lipsa documente justificative

#24 Mesaj de soarem196 »

Când mi le aduce - verific daca le am deja înregistrate și dacă sunt băgate, le iau și le pun în dosarul lunii respective (de care aparțin) !

soarem196
Mesaje: 40
Membru din: Vin Dec 19, 2008 12:00 am

Re: lipsa documente justificative

#25 Mesaj de soarem196 »

BalazsE: Sa zicem că am o plata prin banca (BF OMV) și înregistrez prin 542 cum spui tu .. peste 1-2 luni închid 542 că văd că nu mi-a adus documentul - apoi, peste 3 luni găsesc în actele aduse bonul respectiv .. îl înregistrez cu data aducerii și plată cum o mai fac ? Prin 542 ? Dar bonul mi-a fost achitat prin banca ! Vedeți ? Teoria e frumoasă, dar practica te răpune !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: lipsa documente justificative

#26 Mesaj de balazse »

Inchizi 542 cu ce? Aduce inapoi banii, nu? Daca nu atunci poti sa il treci pe 461.
Cand primesti documentul efectiv il inregistrezi si platesti il platesti efectiv, daca ti-a adus banii inapoi anterior, in caz contrar inchizi 461.
Daca a cumparat alcool, tutun sau orice alt produs, cum sa il inregistrezi pe combustibil?

soarem196
Mesaje: 40
Membru din: Vin Dec 19, 2008 12:00 am

Re: lipsa documente justificative

#27 Mesaj de soarem196 »

In cazul meu cumpără combustibil întotdeauna (in 100% din cazuri). Dar cum zici tu, ar fi
542=5121 când găsesc plata cu cardul fara document
5311=542 când îl pun sa de-a banii înapoi (după 2 luni)
6022=401 când îmi aduce bonul fiscal (peste 4 luni)
401 acum îl sting prin 5311, 461 sau 542 ? Mă apuc sa fac fel și fel de dispoziții de incasare, de plata pentru 100 lei ? Uită-te ce procedura complicata, când pot face cum am zis ! Bag bonul și apoi aștept documentul - când îl aduce îl pun la dosar ! Nu-l mai aduce, e treaba lui !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: lipsa documente justificative

#28 Mesaj de balazse »

Il stingi prin 542, dupa care inregistrezi decontul adus de client pe care trece toate bonurile uitate sa le predea, dupa care ii platesti contravaloarea prin casa.
Am zis eu cu un cuvant ca este usor sa lucrezi cu un client "imprastiat"?
Nu am zis, dar asta iti asumi cand lucrezi cu un client de acest gen.
Important este ca tu sa lucrezi corect, precum pe baza documentelor primite.
Pana la urma tu decizi cum doresti sa lucrezi, eu am descris parerea mea.

matetorneaa
Mesaje: 8
Membru din: Mar Noi 07, 2017 7:55 pm
Localitate: Targu Mures

Re: lipsa documente justificative

#29 Mesaj de matetorneaa »

Fratilor, contabilitatea se tine pe baza de documente justificative. Punct.

ferenta192
Mesaje: 329
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: lipsa documente justificative

#30 Mesaj de ferenta192 »

Și virgulă... :)
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Scrie răspuns