ajutor stat constuctii

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
selmereanus
Mesaje: 47
Membru din: Vin Feb 23, 2007 12:00 am

ajutor stat constuctii

#1 Mesaj de selmereanus »

buna ziua, am un angajat nou la o firma de constructii cu regimul special. la angajatul nou (jumatate de luna) imi calculeaza darile la stat intregi , in 112 imi pune 2 cam-uri. ce trebuie sa setez in plus la salariat? am bifa la configurare salarii pt regimul special.
multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: ajutor stat constuctii

#2 Mesaj de pomparaus »

Pentru ca are doar jumatate de luna muncita si nu a realizat brutul cerut de OUG, nu beneficiaza de facilitati.
cat despre CAM e corect : sunt 2 ( 1 cod CAM provine de la salarii fara facilitati, iar celalalt de la salariile cu facilitati).

bucure
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mar 25, 2008 12:00 am

Re: diverse

#3 Mesaj de bucure »

Buna ziua
Am urmatoarea situatie : un SRL X activitate constructii ,salarii peste 3000 lei,incheie un ,,contract cadru de subantepriza de constructii montaj,, SU UN ALT srl y (tot activitate de constructii) la sfarsitul lunii pe baza pontajului eu SRL X fac statul de plata iar valoarea acestuia impreuna cu toate cheltuielile le facturez la SRL Y.la intocmirea statului am pus bifa ,,aplica regimul special pentru constructii ;nu sunt sigura daca am procedat corect !?
Mentionez faptul ca toti salariatii lucreaza in baza acestui contract,iar cifra de afaceri este numai de la acest contract
Ma poate ajuta cineva?
Multumesc
O zi frumoasa

selmereanus
Mesaje: 47
Membru din: Vin Feb 23, 2007 12:00 am

Re: ajutor stat constuctii

#4 Mesaj de selmereanus »

multumesc mult!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ajutor stat constuctii

#5 Mesaj de tomac »

@bucure,
e corect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bucure
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mar 25, 2008 12:00 am

Re: ajutor stat constuctii

#6 Mesaj de bucure »

Multumesc frumos
O zi frumoasa

Scrie răspuns