transfer format xml in import Saga

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

transfer format xml in import Saga

#1 Mesaj de visani512 »

Buna ziua , am achizitionat un program de proiectare tamplarie PVC se numeste Winarhi din care se export un format xml si vreau sa il import in Saga . Am intrat la diverse-import date-import date din fisiere si dupa ce am dat import se duc in operatii -bonuri de consum dar nu mi se preia pretul . Imi puteti spune ce gresesc ?
Inainte importam dintr-un excel in productie -consumuri deoarece mi se parea frumos sa am in partea de sus bonul de productie si jos vedeam consumul fiecarui client in parte si imi prelua preturile din Saga acum aceste fisiere fiind in xml sau dbf nu mai pot importa acolo. Multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: transfer format xml in import Saga

#2 Mesaj de herganiec »

trebuie ca fișierul xml, să aibe aceeași structură cum e precizată în Help.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: transfer format xml in import Saga

#3 Mesaj de visani512 »

Da asa este dar facand import imi duce in operatii-bonuri de consum ceea ce ma deranjeaza deoarece acolo sunt toate bonurile de consum eu inainte faceam import in productie consum deoarece consumurile le faceam pentru fiecare productie in parte si le puteam verifica nu puteam sa uit nici un consum neefectuat. Nu stiu daca se poate face import si sa nu mai duca in bonuri de consum si sa le duca in consumuri.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: transfer format xml in import Saga

#4 Mesaj de herganiec »

cei cu programul Winarhi pot exporta in xls. in loc de xml? poate te ajuta ei sa exporte la fel.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: transfer format xml in import Saga

#5 Mesaj de visani512 »

nu imi cer 1000 de euro fara tva sa faca acest lucru.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: transfer format xml in import Saga

#6 Mesaj de roncovf »

virgule ai?

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: transfer format xml in import Saga

#7 Mesaj de visani512 »

as dori sa am . ce sa zic . Dar cred ca pana la urma o sa fac eu transferul din xml in xls si o sa il import ca si pana acum in operatii - productie - consumuri. Am scris si la Saga dar nici o solutie

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: transfer format xml in import Saga

#8 Mesaj de tobosv790 »

Cer astia mii de euro de parca ar creste in pom. Doamne fereste!

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: transfer format xml in import Saga

#9 Mesaj de visani512 »

Deci pana la urmaimi puteti spune cum functioneaza importul acesta in ecranul „Import date”, pagina „Import date din fisiere generate din 'Export date' sau 'Iesiri daca am formatul dbf al bonului de consum . Am cautat ceva tutoriale dar nu am gasit.

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: transfer format xml in import Saga

#10 Mesaj de hucecd »

La tine eu as transforma xml in dbf si as importa in ecranul Productie

lucianl
Mesaje: 3
Membru din: Joi Noi 10, 2011 8:45 am

Re: transfer format xml in import Saga

#11 Mesaj de lucianl »

Buna ziua,
Va rog mult sa ma ajutati! am acceasi situatie descrisa mai sus...doar ca eu as dori sa imi apara in ecanul ,,bonuri de consum,, dar dupa ce ii dau import, imi incarca fiserul dbf, in ecranul ,,import date, dar nu il regasesc in bonuri consum.Am citit si manualul de utilizare, dar nu reusesc sa inteleg ce nu functioneaza in cazul meu. Precizez ca fisierul respecta formatul necesar. Va multumesc!

Scrie răspuns