Introducere stocuri initiale din alt program de contabilitate

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
baicus
Mesaje: 24
Membru din: Mie Mar 06, 2019 12:28 pm

Introducere stocuri initiale din alt program de contabilitate

#1 Mesaj de baicus »

Am achizitionat de curand o licenta pentru SAGA C. Doresc sa renunt la vechiul program de contabilitate in favoarea programului SAGA C.
Obiectul de activitate al firmei este cod CAEN 4322- Lucrari de instalatii sanitare, de incalzire si de aer conditionat .
In vechiul program gestiunea o am organizata pe cantitati-valorice, pe materiale auxiliare pe care le dau in consum in baza devizelor de lucrari. Acum incerc sa-mi configurez societatea si in SAGA, dar nu reusesc/nu inteleg cum sa procedez cu stocurile de materiale existente pentru a le introduce intr-o gestiune in SAGA.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Introducere stocuri initiale din alt program de contabilitate

#2 Mesaj de tomac »

Trebuie să aveți activă partea de stocuri în SAGA.
Preluarea stocurilor se face în ecranul configurare societăți cu butonul "Preluare stocuri".
Solicitați pe mail, de la firmă, șablonul Excel pentru preluare stocuri din fișier excel.
Exportați din vechiul program stocurile în Excel, dacă este posibil, importându-le apoi în ecranul de preluare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

baicus
Mesaje: 24
Membru din: Mie Mar 06, 2019 12:28 pm

Re: Introducere stocuri initiale din alt program de contabilitate

#3 Mesaj de baicus »

Multumesc mult!
Dar preluand stocurile de la sfarsitul lunii martie pentru a putea lucra in SAGA incepand cu 01.04.2019 exista vreo corelatie dintre soldul din balanta si stocurile din gestiune?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8253
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Introducere stocuri initiale din alt program de contabilitate

#4 Mesaj de herganiec »

ar trebui sa va fie la fel, valoric, ca in vechiul program.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns