Evidentiere informatii suplimentare pe Bonul Fiscal

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cimpeana56
Mesaje: 5
Membru din: Mie Mar 27, 2019 2:04 pm

Evidentiere informatii suplimentare pe Bonul Fiscal

#1 Mesaj de cimpeana56 »

Buna ziua.
Am creat un articol la care am adaugat in Detalii informatii suplimentare ( ex.: Pretul contine Timbru Verde). In momentul listarii, in iesiri Facturi imi apare sub denumirea produsului aceasta informatie suplimentara, insa la iesiri Bon Fiscal nu apare si nici in Transferuri.
Cum pot face sa apara aceasta informatie suplimentara pe Bonul Fiscal si in Transferuri?
Mentionez ca pentru domeniul nostru de activitate este importanta evidentierea existentei Timbrului Verde.
Imi doresc sa ma poata ajuta cineva.
Va multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Evidentiere informatii suplimentare pe Bonul Fiscal

#2 Mesaj de balazse »

La transfer, de ce ar trebui sa apara?

cimpeana56
Mesaje: 5
Membru din: Mie Mar 27, 2019 2:04 pm

Re: Evidentiere informatii suplimentare pe Bonul Fiscal

#3 Mesaj de cimpeana56 »

Exista 3 gestiuni dintre care 1 are vanzare cu ridicata si 2 cu amanuntul. In momentul in care transfer de la magazin catre depozit marfa purtatoare de timbru verde, depozitul trebuie sa stie acest lucru in momentul refacturarii ei catre alte magazine.
De ex.:
BEC LED 5W E27 3000K
pretul include timbru verde 0.25 lei
In mometul facturarii, asa va aparea pe factura catre client, iar el va fi informat cu existenta acestei taxe pentru produsul respectiv. Daca eu transfer fara sa-mi apara informatii suplimentare, nu stiu care sunt produsele purtatoare de timbru si valoarea, pentru ca astfel sa le evidentiez mai departe. La fel e si cu transferul de la depozit catre magazine.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Evidentiere informatii suplimentare pe Bonul Fiscal

#4 Mesaj de balazse »

La magazin, cum nu lucrezi (cantitativ-valoric sau global-valoric)?
Daca lucrezi cantitativ-valoric, atunci la facturare ar trebui sa apara descrierea indiferent de unde facturezi, iar daca global-valoric si lucrezi pe nedefinit verifici fiecare aviz de transfer sa stii valoarea?
Ultima oară modificat Mar Apr 02, 2019 5:23 pm de către balazse, modificat 1 dată în total.

cimpeana56
Mesaje: 5
Membru din: Mie Mar 27, 2019 2:04 pm

Re: Evidentiere informatii suplimentare pe Bonul Fiscal

#5 Mesaj de cimpeana56 »

La magazin lucrez cantitativ valoric si apar informatiile DOAR la facturare...
Pe mine ma intereseazs foarte mult sa apara mai ales pe Bonul Fiscaldupa care si pe transfer.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Evidentiere informatii suplimentare pe Bonul Fiscal

#6 Mesaj de tomac »

De ce să apară astfel de informații pe un transfer? Care ar fi logica?
De ce să apară pe bonul fiscal? Unele case de marcat nu permit decât maxim 24 de caractere. Poate driverul nu permite mai mult.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns