control anaf

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

control anaf

#1 Mesaj de cristeae »

Buna ziua, am control de la anaf la o societate agricola si mi-a cerut:
1. fisa pe culturi,
i-am scos din productie bon de predare cu consumuri si dna nu este multumita pt.ca nu scrie fisa cultura si nu apare arat, discuit, etc.
eu pe baza bonurilor de consum la sf.fiecarei luni inregistrez consumurile de ingrasaminte, pesticide,samanta, motorina , etc.
2. productia in curs de executie pe fiecare cultura,
nu am analitice la 331 este obligatoriu ?
Am rugamintea la cei care lucreaza in agricultura - cum tin fisa pe cultura, cum sa fac sa trec consum motorina pt.arat, discuit etc.(asa cum scrie pe bonul de consum)
3. societatea a facut chelt.pentru imbunatatirea cladirii in suma de 110000 (cladirea nu apartine societatii), aceste chelt.le-am inregistrat in contul 231 si urmeaza in baza unui proces verbal in care vor fi trecute toate cheltuielile sa le calculez o cota de amortizare lunara pe o perioada(nu stiu 5-8 ani), la care m-au sfatuit sa mai citesc si sa cer o consultanta.
Va rog ajutor.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: control anaf

#2 Mesaj de tomac »

1. Documentul solicitat nu există nicăieri reglementat în legislația financiar contabilă din România
2. NU.
3. Este corect. Se va recepționa modernizarea clădirii la clădiri și se va amortiza pe perioada de închiriere.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: control anaf

#3 Mesaj de pinteae »

1. Daca vrei sa o "multumesti" pe dna, la listare inlocuiesti denumirea formularului.
2. Noi inregistram consumurile aferente fiecarei culturi, prin ecranul de productie. Astfel, avem o evidenta detaliata a consumurilor pe fiecare cultura in parte. La listarea bonului de predare, apar detaliate toate cheltuielile aferente culturii respective.
3. Nu ne-ai spus daca modernizarile au fost efectuate in baza unei autorizatii de construire, sau nu s-a impus acest lucru. In functie de acest aspect ar trebui sa ai invedere declararea acestora la primarie, in vederea impozitului pe constructii. In plus, daca imobilul apartine unei persoane fizice, ai obligatia sa-i transmiti proprietarului valoarea modernizarilor, in vederea declararii acestora la finante, pentru impunere. La incetarea contractului de inchiriere, trebuie sa transmiti proprietarului valoarea ramasa a investitiei. Transmiterea valoarii reziduale o faci prin intocmirea unei facturi.
Eugen Pintea

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: control anaf

#4 Mesaj de cristeae »

Multumesc pentru ajutor, nu a fost nevoie de autorizatie de constructie deoarece nu s-a schimbat nimic la structura cladirii, au fost cheltuieli de tencuieli, zugraveli, geamuri,gresie, faianta etc.platforma betonata.
Sanatate si numai bine. Ar trebui sa platesc consultatia.

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: control anaf

#5 Mesaj de cristeae »

Referitor la culturi si eu tot asa fac prin ecranul de productie, apar toate cheltuielile , dar dna era foarte hatarata ca nu este o fisa de cultura, ca nu scrie operatiile ce s-au facut.
Mii de multumiri.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: control anaf

#6 Mesaj de pinteae »

Pentru descrierea actvitatilor, poti utiliza campul "Informatii suplimentare" din partea inferioara a ecranului, in care completezi activitatile desfasurate (de ex.: arat x ha, discuit y ha, recoltat z ha, etc.).
Extracontabil, noi completam cateva situatii, menite sa ne ajute in gestiune. Acestea sunt urmatoarele: o fisa zilnica privind activitatile desfasurate si consumurile de materiale (motorina, ingrasaminte, seminte, etc.), o fisa a culturilor infiintate, in care sunt preluate activitatile in mod centralizat si o fisa a consumului de motorina pe fiecare utilaj.
Eugen Pintea

Scrie răspuns