Gestiune obiecte de inventar

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
iliesc853
Mesaje: 133
Membru din: Vin Iun 14, 2013 11:33 am

Gestiune obiecte de inventar

#1 Mesaj de iliesc853 »

Pentru a avea o situatie mai clara am creat 2 gestiuni: obiecte de inventar 1 si obiecte de inventar 2, la tipuri de articole am creat 2 tipuri de articole obiecte de inventar 1 si obiecte de inventar 2, iar in planul de conturi am creat 2 analitice pentru contul 303. Acum ma confrunt cu o problema.
Au fost situatii cand la facturile de intrari am selectat la gestiune obiecte de inventar 1 si la la tipuri de articole obiecte de inventar 2, iar acele obiecte de inventar nu se ragasesc si in gestiune. Astel contabilitatea nu da cu gestiunea.
Pot sa adaug in gestiune obiectele de inventar in cauza, cum pot rezolva aceasta problema?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Gestiune obiecte de inventar

#2 Mesaj de balazse »

Cel mai bine faci un transfer acum.
Totusi, asa din curiozitate, care a fost sensul de a crea doua tipuri de articole (deoarece pentru faptul ca bunurile se afla in locuri diferite inteleg ca se deschide gestiune separata, dar si tip de articol, deja nu prea)?

iliesc853
Mesaje: 133
Membru din: Vin Iun 14, 2013 11:33 am

Re: Gestiune obiecte de inventar

#3 Mesaj de iliesc853 »

Stiam ca urmeaza sa se faca un transfer si m-am gandit ca imi va fi mai usor sa deosebesc acele bunuri, dar mai tare m-am incurcat :(
Cum ar trebui sa fac transferul, la rubrica intretinere baza de date - modificare coduri?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Gestiune obiecte de inventar

#4 Mesaj de balazse »

Nu, la "operatii" -> "transferuri".

Scrie răspuns