Amortizare mijloc fix

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
garbaceab
Mesaje: 415
Membru din: Joi Dec 27, 2012 9:54 am

Amortizare mijloc fix

#1 Mesaj de garbaceab »

Buna ziua, stimati colegi ....anul trecut o firma cumpara de la Emag un telefon 2.941 lei fara TVA , am inreg.ca si mijloc fix perioada amort. 2ani.eelfonul s a stricat , am factura storno si o noua factura pe telefonul nou achizitionat care are valoarea de 2.252 lei fara TVA .
Am inregistrat fact.storno si cea noua ...intrebarea mea este:
1.cum fac cu amortizarea ? Am amortizat 12 luni din cele 24 . Care sunt inreg.contabile si unde?
2.Si noul telefon a fost platit din banii pe vechiul telefon ,bani care nu au fost virati inapoi doar diferenta .
Va rog mult cum fac? Multumesc !

PS :Al doilea telefon l am trecut ob.inv.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Amortizare mijloc fix

#2 Mesaj de pinteae »

In opinia mea, primul telefon ar trebui sa-l casezi. In acest fel scoti din evidenta atat telefonul cat si amortizarea aferenta. Daca stornarea s-a facut la valoarea initiala, atunci va trebui sa inregistrezi venituri la nivelul amortizarii inregistrate.
Casarea se evidentiaza prin articolele contabile: 2813 = 2132 cu valoarea amortizarii si 6583 = 2132 cu valoarea ramasa.
Daca returul se face la valoarea initiala, factura se inregistreaza astfel: prima linie -1 x valoarea ramasa neamortizata, prin contul 6583, iar pe linia a doua 1 x valoarea amortizarii, prin contul 7583.
In ceea ce priveste stingerea facturilor, iti recomand sa faci o compensarea acestora, utilizand un cont intermediar. Compensarea se opereaza prin ecranul de deconturi.
Eugen Pintea

Scrie răspuns