State salarii

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
davide746
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 27, 2019 9:44 am

State salarii

#1 Mesaj de davide746 »

Va rog tare tare mult !! Am nevoie de ajutor.
Este primul meu job in resurse umane,si,implicit,primul contact cu SAGA.
As vrea sa stiu : cum introduc statele de salarii de pe ultimele 12 luni in Saga,state pe care le-am primit de la contabilitatea firmei pt care lucrez?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11912
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: State salarii

#2 Mesaj de septimiuv »

Apasă butonul „adaug” în ecranul operații - state de plată.

davide746
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 27, 2019 9:44 am

Re: State salarii

#3 Mesaj de davide746 »

dar eu vreau sa import din urma statele de salarii. deci,contabilitatea a facut pana acum salarizarea. si mi-a trimis pe mail,arhivate,statele de salarii din ultimul an.cum le introduc la mine in laptop,in saga?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: State salarii

#4 Mesaj de herganiec »

Aveti nevoie de arhiva de la Saga (adica salvarea din saga) de pe calcualtorul pe care s-au facut salariile.
cand o aveti pe stik, intrati pe laptop-ul dvs in Saga pe Diverse-> import date-> din arhiva Saga. selectati perioada de import de cand pana cand (01.01.2018-31.03.2019 de ex) iar in dreapta sus aveti selectati doar butonul S de la Salarizare. apoi Validati. Aceasta va importa DOAR partea de salarizare state plata angajati pentru perioada selectata.
succes.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

davide746
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 27, 2019 9:44 am

Re: State salarii

#5 Mesaj de davide746 »

Va multumesc !!!!!!

davide746
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 27, 2019 9:44 am

Re: State salarii

#6 Mesaj de davide746 »

Deci,mi a trimis pe mail statele de plata,sub forma de arhive.Asadar,eu am pe desktop,un fisier cu aceste state de plata. Cum reusesc sa introduc arhivele astea la mine?

davide746
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 27, 2019 9:44 am

Re: State salarii

#7 Mesaj de davide746 »

Am impresia ca aceste state de plata nu au fost facute toate in Saga. Prin urmare,la sectiunea 'import din arhiva saga',nu imi permite sa le incarc aici

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: State salarii

#8 Mesaj de herganiec »

Doar manual. sa faceti statele luna de luna dupa cele din arhiva primita.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

stanescue961
Mesaje: 100
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am

Re: State salarii

#9 Mesaj de stanescue961 »

Buna ziua.Poate s-a mai vorbit despre asta,dar scriu aici,fiind vorba tot despre import date:Am calculatorul cu licente[saga c si saga ps]la serviciu.Acasa imi mai iau de lucru pe leptop,Intrebarea mea este:Pot sa import ce am lucrat acasa,salvat pe stik si adus pe calculatorul de la munca?Stiu ca se salveaza dintr-o arhiva selectata,dar nu ma ajuta,vreau sa salvez doar ce am lucrat intr-o zi,nu toata arhiva.Va multumesc celor care si-au facut timp sa-mi raspunda!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: State salarii

#10 Mesaj de herganiec »

se salvează arhiva.. dar la import selectezi perioada..adică ziua care dorești..de la... ... la....
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

stanescue961
Mesaje: 100
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am

Re: State salarii

#11 Mesaj de stanescue961 »

Multumesc muuuuult!Ce bucurie mi-ati facut!!!Dar,cum zice tiganul:nu faceti pomana pana la capat,sa-mi spuneti si pasii,cap coada,imi e sa nu-mi apuc urechile.Va multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: State salarii

#12 Mesaj de herganiec »

salvezi arhiva .zip la firma respectiva pe un stick.
intri pe Saga apoi, la firma unde vrei sa importi datele la Diverse, import date
-adaugare in stanga sus, alegi arhiva de pe stick.. completezi data de inceput si apoi de sfarsit pentru import
- in dreapta bifezi C, P, S ce vrei sa importi... si gata...
(chiar daca bifezi tot si nu ai lucrat pe modulul respectiv nu se va salva decat ce ai lucrat pe perioada aleasa.)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

stanescue961
Mesaje: 100
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am

Re: State salarii

#13 Mesaj de stanescue961 »

Respect!Ce de taine mai are SAGA noastra!Bine ca avem oameni buni care sa ne indrume!

stanescue961
Mesaje: 100
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am

Re: State salarii

#14 Mesaj de stanescue961 »

Nu merge, probabil din cauza ca nu am aceeasi versiune de Saga PS pe ambele calculatoare.
Exista vreo solutie?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: State salarii

#15 Mesaj de herganiec »

ha, ha.. bineințeles ca trebuie aceeași versiune sa aveti. apoi faci arhiva si urmezi pașii de sus.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns