probleme 394

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
isacm
Mesaje: 519
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

probleme 394

#1 Mesaj de isacm »

Beneficiar pentru care se elibereaza factura de servicii normala , dar in euro , insa cateodata mai are si cate un serviciu cu taxare inversa . cele 2 tipuri de operatiuni apar in 394 , insa desi am mai avut aceasta situatie si nu au fost probleme (acelasi beneficiar )
, de data asta imi apare acest mesaj :

- Eroare ! Pt tip partener = 2 se declara doar operatiunile : L, LS, N !
Eroare ! Pt tip operatiune in ( LS, AS, N, V) se accepta numai cota = 0 !
Eroare ! TVA este obligatoriu pt cota diferita de 0!
Eroare ! Pt tip operatiune = V sau ( C si tip partener = 1) sau ( N si tip partener = PF) se completeaza sectiunea aferenta produsului!

Eroare ! Codul de produs de la inreg 1 are valoare eronata! Verificati inregistrare partener : 2

Eroare ! Nr facturi aferent produs de la inreg 1 este obligatoriu! Verificati inregistrare partener : 2

Eroare ! Baza aferenta produs de la inreg 1 este obligatorie! Verificati inregistrare partener : 2

Eroare ! TVA aferenta produs de la inreg 1 este obligatorie! Verificati inregistrare partener : 2

Am verificat si sunt ok nu inteleg unde e greseala

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: probleme 394

#2 Mesaj de balazse »

Ar trebui sa oferi detalii despre ce ai inregistrat la acest tip de partener (dupa care poate te putem ajuta).
Cel mai probabil, pana acum este inregistrat in scop de TVA, dar intre timp a fost anulat, cel putin din faptul ca apare la tipul de partener "2" care reprezinta "2.Persoane neinregistrate in scopuri de TVA".

isacm
Mesaje: 519
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: probleme 394

#3 Mesaj de isacm »

Acelasi beneficiar are intocmite facturi cu tva si factura cu taxare inversa , deci fara tva , la tipul de cocument pentru cele cu tva programul selecteaza L si pentru taxarea inversa selecteaza V , am mai selectata si activitatea pentru care am facut taxare inversa cu nr de facturi si suma si mi=a aparut aceasta eroare :
Eroare ! Codul de produs de la inreg 1 nu este valabil pt tip partener = 1 ! Verificati inregistrare partener : 19
Nu inteleg deoarece este acelasi partener .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: probleme 394

#4 Mesaj de balazse »

Mesajul este destul de clar, tipul de produs ales nu este corect.
Totusi ce ai ales?

isacm
Mesaje: 519
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: probleme 394

#5 Mesaj de isacm »

servicii , la ambele tipuri de facturi , doar ca una e cu taxare inversa

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: probleme 394

#6 Mesaj de balazse »

Hai sa recapitulam un pic, ca pentru moment s-au oferit doar detalii fara nici o legatura.
Ai primit doua facturi de la persoana inregistrata in scopuri de TVA, una cu TVA si una cu taxare inversa.
Pentru factura de taxare inversa mentionezi ca este pentru un serviciu. Care serviciu, cand pentru cod 35 discutam despre servicii de la neinregistrati in scopuri de TVA.

Pana la urma tertul este sau nu inregistrat in scopuri de TVA?
Pentru factura cu taxare inversa, ce s-a facturat efectiv (ce fel de seriviciu)? Ai verificat ca se poate aplica taxa inversa pentru asa ceva?

isacm
Mesaje: 519
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: probleme 394

#7 Mesaj de isacm »

beneficiarul a primit de la firma care o am urmatoarele facturi = una cu tva pentru Romania si una intracomunitara , ambele au acelasi tip de serviciu , beneficiarul este inregistrat in scopuri de tva in tara si intracomunitar ,
eu am selectat "servicii' ca am crezut ca este bine
este vorba de transport marfa , in ambele situatii , am mai avut facturi asa si nu au fost erori
multam de ajutor

stefanv659
Mesaje: 135
Membru din: Joi Sep 08, 2011 8:47 am

Re: probleme 394

#8 Mesaj de stefanv659 »

Buna ziua, am pe o factura de la Dedeman, atat materiale cu 19% cat si 4 pozitii cu: magnolii,azalee, vita de vie care au taxare inversa.Am impartit factura in 2,una cu tva si cealalta cu taxare inversa.Declaratia 394 da erori,respectiv: Eroare ! Codul de produs 21 de la inreg 1 este valabil doar pt centralizator!verificati inregistrarea partener:
38 si Eroare! Codul de produs de la inreg 1 are valoare eronata! verificati inregistrare partener : 38
Cu stima, Violeta
Am incercat sa bag pe cod 21,dar nu este bine.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: probleme 394

#9 Mesaj de balazse »

Ai introdus factura ca doua facturi?
Daca nu lucrezi cantitativ-valoric, ai completat manual in fisierul pdf datele despre produs?

stefanv659
Mesaje: 135
Membru din: Joi Sep 08, 2011 8:47 am

Re: probleme 394

#10 Mesaj de stefanv659 »

Lucrez cantitativ -valoric.Introdus factura de doua ori.Am creat articole cu azalee,magnolii etc .Nu gasesc ce cod sa pun la aceste articole.Am selectat cod 21 din articole,dar nu sunt plante tehnice si -mi da eroare la 394.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: probleme 394

#11 Mesaj de balazse »

Citeste cele postate aici:
https://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php?t=38866
Sa ne zici si nou care este codul corect de utilizat.

stefanv659
Mesaje: 135
Membru din: Joi Sep 08, 2011 8:47 am

Re: probleme 394

#12 Mesaj de stefanv659 »

Multumesc de raspuns.Am citit,dar ma gandesc cum bag eu o plantuta,azalee la lemnoase? si niste bulbi?Dar, nu am alta solutie.Cu stima si inca o data multumesc de raspuns.Cu stima, Violeta

cirsmarium
Mesaje: 4
Membru din: Mar Dec 20, 2011 12:28 pm

Re: probleme 394

#13 Mesaj de cirsmarium »

buna, va rog o solutie pentru o factura de la un furnizor cu cherestea, deci taxare inversa, lucrez cantitativ-valoric, fara articole deci nu am coduri, am completat la tip doc= T, insa la decl 394 am erorile: (partenerul are alt analitic nu "36")

Eroare ! Codul de produs de la inreg 1 are valoare eronata! Verificati inregistrare partener : 36

Eroare ! Nr facturi aferent produs de la inreg 1 este obligatoriu! Verificati inregistrare partener : 36

Eroare ! Baza aferenta produs de la inreg 1 este obligatorie! Verificati inregistrare partener : 36

Eroare ! TVA aferenta produs de la inreg 1 este obligatorie! Verificati inregistrare partener : 36
multumesc

cirsmarium
Mesaje: 4
Membru din: Mar Dec 20, 2011 12:28 pm

Re: probleme 394

#14 Mesaj de cirsmarium »

Eroare ! Pt tip operatiune = V sau ( C si tip partener = 1) sau ( N si tip partener = PF) se completeaza sectiunea aferenta produsului!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: probleme 394

#15 Mesaj de balazse »

Deoarece nu lucrezi cantitativ-valoric si nu ai putut sa setezi codul la nivel de articol, acum dupa ce ai generat fisierul pdf pentru D.394, mergi la partenerul 36 si introduci manual tipul de articol.

Scrie răspuns