Transfer printre gestiuni

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
viraga46
Mesaje: 7
Membru din: Mar Mar 26, 2019 9:06 pm

Transfer printre gestiuni

#1 Mesaj de viraga46 »

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati, caci am citit aproape tot de pe forum si tot nu gasesc solutia pentru problema mea. Este vorba despre productie. Cand doresc sa transfer produsul finit in gestiunea (global valorica) pentru marfuri, nu am o coloana pentru cod destinatie si denumire articol destinatie. Cu ce am gresit? Trebuie setat undeva? Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11912
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Transfer printre gestiuni

#2 Mesaj de septimiuv »

La global valoric ai coduri?

viraga46
Mesaje: 7
Membru din: Mar Mar 26, 2019 9:06 pm

Re: Transfer printre gestiuni

#3 Mesaj de viraga46 »

Da, am introdus in fisiere-articole articole noi ca marfuri, cu coduri diferite, dar cand doresc sa fac transferul, jos la detalii nu am coloana pentru cod destinatie si demumire destinatie numai cod transferat, denumire articol transferat, cantitate, pret unitar, valoare, pret vanzare, pret nou si valoare noua.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11912
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Transfer printre gestiuni

#4 Mesaj de septimiuv »

Faci confuzie între cantitativ valoric și global valoric.

viraga46
Mesaje: 7
Membru din: Mar Mar 26, 2019 9:06 pm

Re: Transfer printre gestiuni

#5 Mesaj de viraga46 »

Poate nu am scris bine situatia. Am o gestiune cantitativ valorica, unde sunt introduse toate produsele finite. Si am o alta gestiune global valorica pentru marfuri. Ca sa apara in raportul de gestiune, ar trebui sa transfer produsele finite dintr-o gestiune in alta, dar nu pot sa intorduc codurile de destinatie. De aceea scoate din stoc produsele finite, de tot nu apare in raport ca marfuri.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11912
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Transfer printre gestiuni

#6 Mesaj de septimiuv »

1. Nu există raport de gestiuni de ani buni.
2. Notele contabile se generează la închidere lună.

viraga46
Mesaje: 7
Membru din: Mar Mar 26, 2019 9:06 pm

Re: Transfer printre gestiuni

#7 Mesaj de viraga46 »

Bine, multumesc, dar atunci care este solutia de a transforma produsul finit in marfa?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11912
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Transfer printre gestiuni

#8 Mesaj de septimiuv »

Transfer.

viraga46
Mesaje: 7
Membru din: Mar Mar 26, 2019 9:06 pm

Re: Transfer printre gestiuni

#9 Mesaj de viraga46 »

Da, asta doream si eu sa fac. Dar dupa cum am zis in transfer nu am coloana pentru codul destinatie si denumire articol destinatie. In partea de sus pot pune gestiunea predatoare si primitoare, dar in partea de jos pot sa introduc numai articolele de transferat si nu pot numi in ce articol se transoforma. As face un screenshot ca sa va pot arata, dar nu cred ca pot pune imagini aici.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11912
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Transfer printre gestiuni

#10 Mesaj de septimiuv »

Te-am întrebat de la început. La global valoric se folosesc articole? Dacă da, de ce îi mai spune global valoric și care e diferența între global și cantitativ.
Încearcă să gândești constructiv.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Transfer printre gestiuni

#11 Mesaj de balazse »

Pentru ViragA46
In partea de sus alegi cele doua gestini, iar la partea de articole alegi articolul si completezi pretul de vanzare (descarcare se va face cantitativ-valoric, iar incarcarea global-valoric).

viraga46
Mesaje: 7
Membru din: Mar Mar 26, 2019 9:06 pm

Re: Transfer printre gestiuni

#12 Mesaj de viraga46 »

Multumesc, am incercat, dar tot nu apare in gestiunea de marfuri, nici in raport de gestiune. In manual de utilizare scrie "În partea de detalii se vor alege denumirea şi cantitatea articolelor care se vor transfera dintr-o gestiune în alta precum şi codul şi denumirea articolelor în gestiunea de destinaţie.
Acestea, din urmă, pot fi diferite de cele de origine." Dar la mine nu apare coloana pentru destinatie.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Transfer printre gestiuni

#13 Mesaj de balazse »

Este normal sa nu iti apara coloana pentru destinatie o data ce acolo evidenta este global-valorica.
Dupa validare se va incarca "raportul de gestiune" (desi acest document nu exista reglementat), iar in note contabile o sa iti apara doar daca la inchidere de luna validezi "inregistrare operatii contabile aferente stocurilor".

viraga46
Mesaje: 7
Membru din: Mar Mar 26, 2019 9:06 pm

Re: Transfer printre gestiuni

#14 Mesaj de viraga46 »

Multumesc mult!

saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

Re: Transfer printre gestiuni

#15 Mesaj de saucan »

Buna seara ,am creat la o societate 3 gestiuni global valorice,cu analitice ,sunt 3 puncte de lucru in alte orașe ). Unul din punctele de lucru s-a închis și se dorește transferul mărfii către celelalte doua gestiuni . S-a făcut aviz cu minus din gestiunea care se Închide și va fi înregistrată cu plus in cealaltă . Am creat un furnizor ,denumit -terț transferuri -cu cont 482. Avizul cu minus l-am trecut la “intrări “ tip “A”,cantități cu minus și am trecut și prețul de vânzare ,apoi am ales activitatea ,la fel am procedat și când am înregistrat avizul cu plus și am bifat activitatea noua ,problema e ca in “articole contabile “ apare nota :3711.2=482 cu valoarea și apare și 3711.2=378.2 adaos ,la fel și la notele cu minus . E corect sa apara adaosul sau trebuie trecut prețul de vânzare doar in avizul cu plus și nu și in cel cu minus ? 482 se stinge .Multumesc și scuze pt roman .

Scrie răspuns