Rectificare D300

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
avramf396
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Ian 12, 2013 12:37 pm

Rectificare D300

#1 Mesaj de avramf396 »

Buna ziua,

Imi puteti spune va rog cum se rectifica D300? Am completat gresit randul 40, Soldul sumei negative a TVA reportate din perioada precedentă pentru care nu s-a solicitat rambursare (rd.44 din decontul perioadei fiscale precedente).

Am corectat declaratia, dar nu o pot depune din nou deoarece imi spune ca deja exista o declaratie valida pentru aceasta perioada.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Rectificare D300

#2 Mesaj de stroescud »

de regula pentru TVA se lasa cu control, iti va cere o gramada de balante si declaratii mai vechi.
La D300 nu se depune rectificativa.

avramf396
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Ian 12, 2013 12:37 pm

Re: Rectificare D300

#3 Mesaj de avramf396 »

stroescud scrie: Vin Mai 03, 2019 10:40 am de regula pentru TVA se lasa cu control, iti va cere o gramada de balante si declaratii mai vechi.
La D300 nu se depune rectificativa.
Si nu exista nicio o posibilitate de a depune din nou declaratia? Desi pe portal la finante ea apare ca fiind valida, in recipisa spune ca sunt erori de corelare, randul 40 din declaratie nu este la fel cu randul 44 din declaratia precedenta.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Rectificare D300

#4 Mesaj de pomparaus »

Nu se lasa cu control.
Vei fi notificata de ANAF si trebuie sa completezi un formular cu corectiile pe care trebuie sa le faci, D300 corecta si listata,jurnalele de tva, balanta,....si vei merge la ghiseu.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Rectificare D300

#5 Mesaj de prunam »

Cred că ai "atenționare" și nu "eroare" la declarație. Chiar dacă primești atenționare de la ANAF, eu zic sa nu te agiți : in fisa ROL nu se preia decat TVA-ul de plata sau de recuperat din perioada declarată. Luna viitoare (sau trimestrul următor):
1) treci la TVA-ul de recuperat din perioada precedentă suma corecta (o sa ai din nou atenționare in recipisa), dar per total o sa pici pe TVA-ul de recuperat din decont cu suma din balanță sau
2) treci la TVA-ul de recuperat suma din ultimul decont, bagi pe regularizari diferențele și la sfârșit o sa ai TVA-ul din decont egal cu cel din balanță.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Rectificare D300

#6 Mesaj de pomparaus »

In notificarea pe care o vei primi e mentionat un nume si telefonul persoanei de contact de la ANAF pe care o vei suna si iti va cere sa mergi la ghiseu cu tot ceea ce ti-am zis eu. Nu-ti vor permite sa depui electronic o alta declaratie corecta. Faci declaratia corecta pentru perioada cu atentionari , descarci formularul de corectie tva pe care il vei completa si mergi la ghiseu.
Iti spun pt.ca luna trecuta am ajutat o tanara economista la inceput de drum (care a omis sa completeze in D300, tva-ul de recuperat si a primit atentionari) sa completeze formularul de corectie TVA ca nu stia cum. Asa ca eu nu iti spun doar vorbe, sau parerea mea, iti spun ce trebuie sa faci.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Rectificare D300

#7 Mesaj de septimiuv »

Sau ignori și mergi mai departe. Nu interesează pe nimeni.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Rectificare D300

#8 Mesaj de pomparaus »

Parca era interesat avramf396.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Rectificare D300

#9 Mesaj de septimiuv »

Nici pe el de fapt nu-l interesează.
Doar s-a panicat.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Rectificare D300

#10 Mesaj de pomparaus »

Hristos a inviat Septimiu! Daca stiam ca ti-a zis tie ca a intrat in panica, nu mai scriam. Poate totusi intereseaza pe cineva ceea ce se posteaza pe aici. Eu citesc cu interes ce postati voi "veteranii" si va multumesc!

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Rectificare D300

#11 Mesaj de roncovf »

Asta e bine

avramf396
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Ian 12, 2013 12:37 pm

Re: Rectificare D300

#12 Mesaj de avramf396 »

Va multumesc pentru raspunsuri. Nu stiu cum s-a ajuns la concluzia ca nu ma intereseaza, dar in fine.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Rectificare D300

#13 Mesaj de pomparaus »

Concluzia e ca sunt anumite rautati gratuite.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Rectificare D300

#14 Mesaj de septimiuv »

Concluzia este că dai sfaturi care pun de pomană lumea pe drumuri.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Rectificare D300

#15 Mesaj de pomparaus »

Suna tu septimiuv la asistenta contribuabili si ai sa afli exact ceea ce am scris eu : nu eu pun lumea pe drumuri, ci ANAF-ul ne pune pe noi toti. Eu i-am zis sa astepte notificarea de la Anaf, nicidecum sa plece pe drum. Supara-te pe ei, nu pe mine! Si eu asi face corectie in urmatoarea D300, solutie pe care de altfel a propus-o si prunam , dar cei de la ANAF (cel putin cei de la sectorul 2 Bucuresti) nu accepta. Asa ca nu mai fii rautacios, ca nu e cazul! Inclusiv StroescuD a scris ca se lasa cu control si ca ii vor cere o multime de balante (eu zic ca s-a lovit de acest fapt, nu doar vorbeste). Subliniez : luna trecuta am intocmit un set de documente pentru rectificare D300, nu doar imi dau cu parerea.Rog pe avramf396 sa ne zica daca primeste notificare de la Anaf si ce i-au cerut.

Scrie răspuns