optimizare fiscala

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
els
Mesaje: 41
Membru din: Vin Feb 20, 2015 1:30 pm

optimizare fiscala

#1 Mesaj de els »

Buna ziua,

Apelez din nou la expertiza voastra cu urmatoarea problema:
4 firme intra in urmatoarea combinatie
- firma A este client din afara UE si este relatia firmei C din Spania
- firma B este din Ro (cea de care vorbim) si este comisionar si este firma micro.
- firma C este din Spania si este tot comisionar
- firma D este furnizor din Ro si este de fap, relatia firmei B
Deci, firma C din Spania are clientul A din afara UE si firma B din Ro are furnizorul D tot din Ro. Marfa produsa de firma D trebuie sa ajunga la clientul A.

Clientul A va trimite toti banii catre firma B din Ro si aceasta va transfera banii care i se cuvin furnizorului D si banii care i se cuvin comisionarului C din Spania. Toate documentele de export inclusiv factura de vanzare a marfii va fi facuta de firma D catre clientul A, dar banii ii va incasa de la firma B.

Acum, firma B fiind micro va trebui sa plateasca impozit pe toata suma incasata???
Cum poate face ca sa plateasca impozit micro numai pe comisionul care i se cuvine lui avand in vedere ca, de fapt, acesta este venitul lui. Va trebui sa plateasca impozit si pe comisionul firmei C???

Are posibilitatea sa treaca la impozit pe profit, dar daca trece cat timp trebuie sa ramana pe impozit pe profit ? Daca afacerea nu mai merge, nu o sa vrea sa mai plateasca 2 oameni si va putea trece din nou la micro???

Va multumesc anticipat pentru bunavointa.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: optimizare fiscala

#2 Mesaj de tomac »

De ce ar plăti pentru toată suma încasată?
Aici contează ce contracte se fac între părți. Dar comisionarul poate emite factură doar pentru comision. Și factură de decontare pentru bunuri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns