Greseala inregistrare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
soarer535
Mesaje: 60
Membru din: Mar Ian 28, 2014 4:17 pm

Greseala inregistrare

#1 Mesaj de soarer535 »

BUNA SEARA.Am facut o inregistrare gresita,din cauza oboselii ,in registrul de casa.Adica4111-5311,in loc de 5311-4111.In partea dreapta mi-au aparut facturile,am bifat facura care s-a incasat.Cand am verificat casa,mi-am dat seama de greseala,am refacut inregistrarea corect,dar in partea dreapta,factura care trebuia bifata a disparut ca si cum ar fi fost achitata.Si nu pot face inregIstrarea in registrul de casa in aceste conditii.Ciudat este ca ,la situatii clienti,factura apare neachitata,dar in registrul de casa,nu mai exista factura ca s-o pot bifa.ce pot face?Sunt si cu tva la incasare,si daca fac nota contabila in articole contabile,nu mi se inregistreaza in jurnalele de tva,pentru ca am incercat si asa.O SOLUTIE,VA ROG?

soarer535
Mesaje: 60
Membru din: Mar Ian 28, 2014 4:17 pm

Re: Greseala inregistrare

#2 Mesaj de soarer535 »

Am rezolvat problema.Noroc cu alte postari mai vechi.Forumul SAGA este foarte bun.Multumesc ca existati.

iacoboaiae
Mesaje: 14
Membru din: Vin Feb 01, 2019 11:37 am

Re: Greseala inregistrare

#3 Mesaj de iacoboaiae »

Subscriu, noroc cu cei de la SAGA si altii....mult succes in continuare !!!!!

prundeanuv
Mesaje: 8
Membru din: Joi Aug 24, 2023 3:16 pm

Re: Greseala inregistrare

#4 Mesaj de prundeanuv »

#1 Mesaj de soarer535 » Joi Mai 30, 2019 11:41 pm

BUNA SEARA.Am facut o inregistrare gresita,din cauza oboselii ,in registrul de casa.Adica4111-5311,in loc de 5311-4111.In partea dreapta mi-au aparut facturile,am bifat facura care s-a incasat.Cand am verificat casa,mi-am dat seama de greseala,am refacut inregistrarea corect,dar in partea dreapta,factura care trebuia bifata a disparut ca si cum ar fi fost achitata.Si nu pot face inregIstrarea in registrul de casa in aceste conditii.Ciudat este ca ,la situatii clienti,factura apare neachitata,dar in registrul de casa,nu mai exista factura ca s-o pot bifa.ce pot face?Sunt si cu tva la incasare,si daca fac nota contabila in articole contabile,nu mi se inregistreaza in jurnalele de tva,pentru ca am incercat si asa.O SOLUTIE,VA ROG?
salut, am patit si eu acest lucru ,
Cum i-ai dat de cap ?

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Greseala inregistrare

#5 Mesaj de pomparaus »

Stergi inregistrarea din casa, apoi te pozitionezi pe factura cu pricina din iesiri si executi incasare scrii 5311 si gata treaba rezolvata cu verificare si in registru casa in acea zi.

prundeanuv
Mesaje: 8
Membru din: Joi Aug 24, 2023 3:16 pm

Re: Greseala inregistrare

#6 Mesaj de prundeanuv »

pomparaus scrie: Mar Mar 05, 2024 6:12 pm Stergi inregistrarea din casa, apoi te pozitionezi pe factura cu pricina din iesiri si executi incasare scrii 5311 si gata treaba rezolvata cu verificare si in registru casa in acea zi.
am incercat .. doar ca si in iesiri o vede achitata si daca fac incasare din zona iesiri suma incasata apare de rosu.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Greseala inregistrare

#7 Mesaj de pomparaus »

Devalideaz-o mai intai, dar ai zis ca si tu ai patit acelasi lucru precum @soarer, ori el a scris ca fc.apare NEachitata : deci nu ai acelasi lucru.

prundeanuv
Mesaje: 8
Membru din: Joi Aug 24, 2023 3:16 pm

Re: Greseala inregistrare

#8 Mesaj de prundeanuv »

Devalideaz-o mai intai
Procedura de mai sus (incasare din iesiri) am incercat-o cu facura validata. O sa incerc si cu ea devalidata.
ai patit acelasi lucru precum @soarer, ori el a scris ca fc.apare NEachitata
da la mine in iesiri apare achitata (sold zero la zi)

Scrie răspuns