TRANSFER GESTIUNI

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ionescua95
Mesaje: 11
Membru din: Lun Ian 13, 2014 1:45 pm

TRANSFER GESTIUNI

#1 Mesaj de ionescua95 »

Ajutati-ma ca mi s-a incins creierul!
Am urmatoarea situatie: productie gestiune cantitativ valorica si magazin desfacere gestiune global valorica.
Fac transfer din productie catre magazin astfel: fac iesire din productie produse finite (inregistrate la cost de productie) catre magazin cu pret de vanzare en gross. Apoi la magazin inregistrez aprovizionare (cu pretul de vanzare en gross) si fac NIR-ul cu pretul de vanzare din magazin.
In saga inregistrez transfer din gestiune CV catre magazin gestiune GV, imi face notele corect: 371=345, 371 = 378 si 4428. Buun. Acum intrarea la magazin cum o fac: prin intrari? Nu e ok ca imi dubleaza 371 si apare si 482. Stiu ca as putea face transfer direct cu pretul de vanzare din mag dar nu as vrea asa - ca sa ma confrunt cu situatiile din programul de gestiune al magazinului.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TRANSFER GESTIUNI

#2 Mesaj de tomac »

Dacă ați operat prin transferuri deja este înregistrată și la magazin. Nu vedeți notele contabile de transfer decât la finele lunii când se validează operațiunile cu stocuri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ionescua95
Mesaje: 11
Membru din: Lun Ian 13, 2014 1:45 pm

Re: TRANSFER GESTIUNI

#3 Mesaj de ionescua95 »

dar la transferuri am inregistrat iesirea cu pretul de en gross din depozit (pretul cu care vand si catre alti distribuitori) - iar la magazin fac intrare cu val de achizitie (pretul de engroos) si pretul final de vanzare in magazin. Sper ca m-am facut inteleasa.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TRANSFER GESTIUNI

#4 Mesaj de tomac »

Nu, nu v-ați făcut înțeleasă. Prețul de vânzare în magazin se setează la transfer dacă gestiunea primitoare este global-valorică și transferul nu este evaluat la ieșire în preț de vânzare ci în preț de achiziție.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns