inregistrare document contabil extern

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
paulj
Mesaje: 50
Membru din: Vin Iul 13, 2018 8:43 am

inregistrare document contabil extern

#1 Mesaj de paulj »

Buna ziua,
Firma a achizitionat un utilaj din Germania second hand.
Au fost prezentate urmatoarele documente, toate achitate prin virament bancar (inclusiv card) :
-factura cazare hotel in Ungaria,in care sunt inscrise doua cote de TVA-banuiesc ca este si o consumatie (18% si 0% );
-factura cazare in Germania , avand doua cote de TVA , banuiesc ca este si o consumatie ( 7% si 19% in Germania );
- bon fiscal aprovizionare motorina in Ungaria ,exprimate in HUF , contine TVA;
-bon fiscal aprovizionare motorina in Slovacia, exprimat in euro,contine TVA
-factura utilaj, fara inscriere cota TVA
-factura transport emisa de o firma din Romania exprimata in euro( avand echivalentul in ron) ;
Am solitat traducerea tuturor acestor documente .

Intrebari :
1)La "intrari in valuta" inregistrez doar facturile ?In acest caz, bonurile fiscale unde/cum le inregistrez?
2)La "intrarile in valuta" , in pasul 2, cota de TVA reprezinta cota din factura externa (0%,7%,18%,19%) sau cota de TVA echivalenta in Romania ?
3)La receptia combustibilului,achizitionat din Ungaria si Slovacia, cota de nedeductibilitate a TVA-ului este 50% daca deplasarea s-a facut de asociatul majoritar care nu are CIM pe firma si nu este nici administrator ?
4)Deoarece factura de transport este emisa in luna urmatoare celei in care s-a facturat utilajul , SAGA nu mi-a permis inregistrarea la "facturi aferente transportului " din "intrari in valuta" .Cum procedez?O inregistrez la "intrari in lei" deoarece s-a achitat in ron, furnizorul avand contul indicat in TREZORERIE ?

Multumesc mult!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrare document contabil extern

#2 Mesaj de tomac »

1. Da. Bonurile prin deconturi.
2. Cota de TVA folosită în România dacă achiziția este supusă taxării inverse în România.
3. Ce recepție?! Treceți direct pe costuri. Este nedeductibil integral dacă firma nu are în proprietate sau folosință vehiculul folosit.
4. O treceți pe costuri direct. Sau o operați pe 2133 și adăugați transportul ca modernizare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paulj
Mesaje: 50
Membru din: Vin Iul 13, 2018 8:43 am

Re: inregistrare document contabil extern

#3 Mesaj de paulj »

Multumesc.

Scrie răspuns