amenajare salon

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
bodeac219
Mesaje: 201
Membru din: Mar Mar 26, 2013 1:08 pm

amenajare salon

#1 Mesaj de bodeac219 »

Buna ziua, am un spatiu comercial pe care il amenajez pt un salon infrumutesare si il dau in chirie. Am achiziționat mat. Pt constructii, chiuvete, lămpi si lumini, scafe si post spalat.
Cum este corect sa înregistrez in contabilitate: 1. materialele(gresie,parchet,rigips etc) ce le- am folosit sa le trec pe amenajare spatiu,sa il înregistrez ca mijloc fix, cod clasificare:1.5.1 spatiu comercial cu durata de 40 ani.
2. Scafele, chiuveta (robinetul si accesoriile), pat masaj etc) sa le introduc ca si obiecte de inventar, iar ce depăseste val.de 2500 lei a le introduc ca si mijloc fix: echipamente fiecare cu clasificarea lor.
3. Sau introduc toate (mat.constructii si ob.inventar, echipamentele) pe amenajate salon?cu cod clasificare 1.5.1?
Va rog îndrumare. Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25987
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: amenajare salon

#2 Mesaj de tomac »

Obiect de inventar e obiectul ce funcționează de sine stătător. Eu nu am văzut robinet care să funcționeze de sine stătător. Adică îl iau de pe raft deschid robinetul și curge...ceva. Nu. El funcționează doar încorporat în clădire, montat la instalație. Patul de masaj, da, poate fi obiect de inventar, dar ceea ce achiziționați pentru a fi montat în clădire pentru că nu poate funcționa altcumva, e clar o sumă ce va duce la majorarea valorii clădirii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns