CONDICA PREZENTA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
gociue636
Mesaje: 283
Membru din: Mie Dec 14, 2016 2:01 pm

CONDICA PREZENTA

#1 Mesaj de gociue636 »

Bina ziua, condica de prezenta trebuie semnata de catre salariati la venire si la plecare.Ma contrazic cu o colega care imi spune ca acea condica trebuie scrisa doar numele salariatilor si ora venire si ora plecare fara a fii semnata de salariati
multumesc
* se tine doar evidentierea orelor de munca.

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: CONDICA PREZENTA

#2 Mesaj de stroescud »

Condica de prezenta trebuie semnata.
daca ti pontajul in SAGA sau sub o alt forma de tabel pe PC, aceea nu trebuie semnata.

crisanl707
Mesaje: 264
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am
Localitate: Orastie

Re: CONDICA PREZENTA

#3 Mesaj de crisanl707 »

e obligatorie condica sau e destul pontajul in saga sau excel?

roncovf
Mesaje: 1192
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: CONDICA PREZENTA

#4 Mesaj de roncovf »

E obligatorie evidenta timpului de munca, fiecare o tine cum vrea.
Art. 119
(1) Angajatorul are obligatia de a tine la locul de munca definit potrivit art. 16.1 evidenta orelor de munca prestate zilnic de fiecare salariat, cu evidentierea orelor de incepere si de sfarsit ale programului de lucru, si de a supune controlului inspectorilor de munca aceasta evidenta, ori de cate ori se solicita acest lucru.
(2) Pentru salariatii mobili si salariatii care desfasoara munca la domiciliu, angajatorul tine evidenta orelor de munca prestate zilnic de fiecare salariat in conditiile stabilite cu salariatii prin acord scris, in functie de activitatea specifica desfasurata de catre acestia

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CONDICA PREZENTA

#5 Mesaj de tomac »

Legea nu prevede obligația angajaților de a semna vreo condică. Legea, așa cum arată și roncovf mai sus, obligă angajatorii la a conduce o evidență a timpului lucrat de salariați cu indicarea orei de intrare sau ieșire.
Că asta se face cu pontaj, cu condică, cu condică și pontaj, cu foaie de prezență individuală, cu un document intern conceput de angajator, că documentele sunt semnate sau nu de salariați, că sunt în format electronic sau nu, pur și simplu nu contează. Contează să existe acea evidență zilnic și să poată fi prezentată organelor de control ale ITM dacă acestea o solicită.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

crisanl707
Mesaje: 264
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am
Localitate: Orastie

Re: CONDICA PREZENTA

#6 Mesaj de crisanl707 »

va multumesc!

Scrie răspuns