INTRASTAT - greutate net/brut; incadrare tarifara

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
macovschic638
Mesaje: 3
Membru din: Mar Sep 22, 2015 9:36 am

INTRASTAT - greutate net/brut; incadrare tarifara

#1 Mesaj de macovschic638 »

Buna ziua,
Avem obligatia depunerii declaratiei lunare Intrastat, Stiu cum se face, o fac demult, dar mi-ar fi de mare ajutor daca as putea ca undeva la "articole" sa pot inregistra greutatea bruta, greutatea neta si incadrarea tarifara a fiecarui articol in parte. Aceste informatii sa fie, de asemenea, vizibile in "Situatie aprovizionari", ca in momentul in care solicit un raport cu achizitiile din luna iunie 2019 de ex, pe langa cantitate si valoare, sa-mi aduca si informatiile despre greutate, precum si incadrarea tarifara a produselor achizitionate.
Se poate face deja asa ceva in SAGA?
Eu am cautat si in program si prin forum, dar nu am gasit decat putine discutii pe acest subiect si si acelea destul de vechi.
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: INTRASTAT - greutate net/brut; incadrare tarifara

#2 Mesaj de balazse »

Exista o posibilitate sa rezolvi situatia prin excel.
Creezi un excel in care creezi doua file, in prima fila copiezi datele exportate din meniul "articole" unde anterior completezi datele de la "detalii" astfel:
- greutate: cu greutatea neta;
- informatii suplimentare: cod CN.
In a doua fila creezi o formula ca dupa codul de articol sa preia datele din prima fila despre greutate si cod CN, precum copiezi datele din situatie achizitie.
Tot in aceasta fila (sau intr-o noua fila) poti sa creezi un pivot-table care sa fie pastrata in care se centralizeaza datele in cauza.
Acum s-ar putea sa te folosesti si de datele din "furnzori" de unde ai putea prelua datele despre tara sau altele.

macovschic638
Mesaje: 3
Membru din: Mar Sep 22, 2015 9:36 am

Re: INTRASTAT - greutate net/brut; incadrare tarifara

#3 Mesaj de macovschic638 »

No bun. Am inteles. E mai mult decat faceam pana acum, dar nu solutia la care visam :) O fi foarte greu sa mai adauge niste campuri direct in SAGA? Sau sunt putini cei care au nevoie sa foloseasca aceste date automatizat?!?
Multumesc frumos.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: INTRASTAT - greutate net/brut; incadrare tarifara

#4 Mesaj de balazse »

Poti sa trimiti e-mail echipei Saga si vezi raspunsul oferit.
Sa ne zici si noua de rezultat.

Scrie răspuns