predare evidenta contabila

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
petcue650
Mesaje: 78
Membru din: Mar Ian 17, 2012 11:42 am

predare evidenta contabila

#1 Mesaj de petcue650 »

daca trebuie sa predau contabilitatea unei societati, iar noul contabil imi solicita predarea arhivei din programul intrastat sunt obligata sa o transmit ?
trebuie sa mentionez ca de la introducerea acestui mecanism de raportare , eu am fost cea care am studiat si aflat codurile pentru produsele raportate.

pomparaus
Mesaje: 4177
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: predare evidenta contabila

#2 Mesaj de pomparaus »

Codurile pentru produsele raportate se regasesc in dreptul fiecarui reper din factura (si daca nu, le soliciti furnizorului, fiind obligat sa le dea), coduri care le incadrezi in Nomenclatorul cu produse Intrastat. Nu inteleg de ce tocmai noi nu ne ajutam intre noi. Tu stii ca el are nevoie de situatiile tale, pentru a sti cand ajunge sau depaseste pragul valoric de 900.000 lei. Oricum chiar daca nu i le dai, el poate sa vada istoricul declaratiilor tale in arhiva declaratiilor in programul INTRASTAT - dar poate ca nu stie. Nu are nevoie nici macar de parola ta (care oricum e a entitatii) , o poate obtine de la functionarii Intrastat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: predare evidenta contabila

#3 Mesaj de tomac »

Vă dați seama că dacă are acces la pagina de internet a intrastat oricum le vede acolo?
Că poate intra în contul firmei și vede toate declarațiile depuse deja?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pomparaus
Mesaje: 4177
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: predare evidenta contabila

#4 Mesaj de pomparaus »

In ultimile zile, am sesizat o reticenta din partea unor contabili in a preda tot ceea ce e legat de evidenta contabila a unei firmei altui contabil : parca e vinovat viitorul contabil ca se incheie o colaborare (in termeni buni sau mai putin buni, probabil de aici aceasta reticenta) cu administratorul firmei respective?!.

Scrie răspuns