Constructie Hala cu firma proprie

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dinur150
Mesaje: 88
Membru din: Vin Apr 22, 2016 11:31 am

Constructie Hala cu firma proprie

#1 Mesaj de dinur150 »

Buna ziua,
Se face o constructie hala-Administratorul unei SC a cumparat teren persoana fizica si face constructia cu propria firma

Teren- persoana fizica
Materialele - sunt cumparate pe societate
Se doreste la final Hala pe persoana fizica

Cum procedez pe societate tot cu 601- 301
231- 722
iar la final sunt obligata sa fac vanzarea de imobil de pe societate catre persoana sau pot factura doar manopera
cum stabilesc valoarea Halei la final pentru impozitare

Multumesc !

pomparaus
Mesaje: 4186
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Constructie Hala cu firma proprie

#2 Mesaj de pomparaus »

Opinia mea este ca nu ai ce cauta cu imobilizari in curs de executie dupa cum afirmi ca Hala nu e a firmei. Tu firma esti un prestator de servicii in baza unui contract, dar, pt.a putea sa culegi valori cu materialele cumparate in vederea executiei halei, poti sa deschizi o gestiune noua pe care sa o numesti "hala" si faci intrarile (resp.iesirile) in/din aceasta magazie.Celelalte cheltuieli le poti tine intr-un excel.

dinur150
Mesaje: 88
Membru din: Vin Apr 22, 2016 11:31 am

Re: Constructie Hala cu firma proprie

#3 Mesaj de dinur150 »

Da ,chiar asa am facut
Nedumerirea mea este cand Hala este finalizata- cum voi determina o valoare -adica persoana fizica*admnistratorul firmei, cu ce valoare va declara la impozite mijlocul fix- din aceste cheltuieli pe firma ?Fac la sfarsit factura de servicii sau vanzare de pe firma pe persoana fizica ?


Multumesc !

pomparaus
Mesaje: 4186
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Constructie Hala cu firma proprie

#4 Mesaj de pomparaus »

Ce sa vinzi, daca nu e a ta? Tu firma vinzi/facturezi c/val.situatie de lucrari in baza unui deviz de lucrari executate in luna (materiale, cheltuieli directe+indirecte,etc.) persoanei fizice. Si la final acele situatii de lucrari insumate arata cam cat a costat acea hala.

Scrie răspuns