Achizitie auto din Romania

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
covaciuv
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iul 27, 2015 1:23 pm

Achizitie auto din Romania

#1 Mesaj de covaciuv »

Buna ziua,
am o intrebare daca ma puteti ajuta,in luna ianuarie administratorul firmei cetatean strain a cumparat o masina noua din tara de la un dealer auto pe firma,masina am inregistrat-o pe contul 2133,am inregistrat tva deductibil 50% avand in vedere ca va fi folosita mixt,firma nu a desfasurat activitate pana in prezent nu a emis facturi are doar cateva cheltuieli de deplasare administrator ,2 salariati cu o ora .mentionez ca este microintreprindere ,si acum administratorul doreste recuperarea tva-lui de la stat ,este posibil sa cer tva in decontul lunii iunie? avand in vedere ca nu are activitate si mai mult de atat el nu intelege de ce am ajustat tva-ul ca el l-a platit tot, si nu este o suma mica masina a costat 100000 euro.ce ma sfatuiti.
Va multumesc frumos.

covaciuv
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iul 27, 2015 1:23 pm

Re: Achizitie auto din Romania

#2 Mesaj de covaciuv »

revin cu o completare,am procedat corect ca am dedus doar 50% din tva,puteam a deduc 100% si daca da cum pot corecta acum ? va multumesc.

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Achizitie auto din Romania

#3 Mesaj de prunam »

... bifati rambursare TVA in decontul de la iunie si cand vor veni in control cei de la ANAF or sa-i "explice" cetateanului strain cum sta treaba cu TVA-ul "pe firma" ! :D

Scrie răspuns