Factura incasata cu bon fiscal

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
panaf522
Mesaje: 6
Membru din: Lun Apr 09, 2012 11:41 pm

Factura incasata cu bon fiscal

#1 Mesaj de panaf522 »

Buna ziua
In situatia in care emit un bon fiscal pentru care ulterior clientul solicita factura, cum procedez cu inregistrarea in SAGA astfel incat raportarile sa fie corecte?
Pana la aparitia declaratiei 4200, scadeam din Z-ul zilnic sumele pentru care am emis factura, acum de cand cu 4200, ma intreb: nu ar trebui ca totalul incasarilor prin intermediul AMEF din D394 sa fie identic cu totalul din 4200?.
exemplu: am vanzari de 500 lei prin casa de marcat, pentru unul dintre bonuri in valoare de 100 lei am emis factura, daca fac inregistrarea ca si pana acum, respectiv inregistrez vanzare cu factura 100 lei si 400 lei vanzare cu bon fiscal, D4200 va avea un total de 500 lei, dar in 394 la "LISTA OPERATIUNILIOR TAXABILE EFECTUATE PE TERITORIUL NATIONAL ( cu detaliere pe operatiuni efectuate pprin intermediul aparatelor de marcat electronice fiscale (AMEF) precum si pt operatiuni pt
care nu exista obligativitatea utilizarii AMEF) va aparea suma de 400 lei, nu 500 si astfel 4200 nu va mai fi identic cu 394 in ceea ce priveste AMEF
Cum procedati in astfel de situatii?
Multumesc frumos

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11912
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Factura incasata cu bon fiscal

#2 Mesaj de septimiuv »

Se procedează ca până la apariția declarației 4200.

Scrie răspuns