Declarații

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declarații

#16 Mesaj de tomac »

Nu există articol în codul fiscal din România pentru așa ceva.
Se aplică legislația din Grecia conform directivei D112/2006.
Conform codului fiscal, importul are loc în locația în care intră mărfurile pe teritoriul UE. Livrarea intracomunitară, tot conform codului fiscal din România, este definită ca transport a mărfurilor dintr-un stat în altul. Nu este cazul aici. Importul are loc în Grecia și mărfurile nu părăsesc teritoriul Greciei așadar conform Directivei 112/2006 vorbim despre un import în UE cu livrare locală.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mocanum701
Mesaje: 23
Membru din: Mar Noi 08, 2016 11:43 am

Re: Declarații

#17 Mesaj de mocanum701 »

Buna, o societate platitoare de TVA in Ro, primeste din Belgia factura emisa fara TVA, dar marfa pleaca direct de la furnizorul din Belgia in Grecia. Societatea din RO emite factura fara TVA clientului din Grecia. Va rog, cum inregistrez in Saga, la intrari valuta, factura din Belgia, sa-mi transfere in declaratia VIES? Multumesc anticipat!

atanasoaies60
Mesaje: 20
Membru din: Dum Feb 10, 2019 12:04 pm

Re: Declarații

#18 Mesaj de atanasoaies60 »

Buna ziua!
Am preluat o firma inregistrata cu TVA la trimestru.In lunile august si sept.2020 are facturi de livrari intracomunitare.Cum depun 390?( trimestrial sau la luna?) dar celelate decl.394,300?mentionez ca nu are achizitii intracimunitare doar livrari intracomunitare.
Multumesc frumos!

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: Declarații

#19 Mesaj de cretum »

La luna. Atunci cind intervine livrarea.394,300 la trim.

Scrie răspuns