Subventii apia ong nonprofit

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
albue415
Mesaje: 17
Membru din: Mie Oct 10, 2018 11:38 am

Subventii apia ong nonprofit

#1 Mesaj de albue415 »

Va rog sa-mi spuneti daca in 2019, la o asociatie de crestere a animalelor, non profit, subventia de la apia pt exploatarea terenului concesionat de la primarie este venit neimpozabil si daca taxele de pasunat incasate de la membri si de la alte persoane fizice sunt venituri economice? Eu asa cresd! Am Va rog mult, mult ca nu sunt sigura?

albue415
Mesaje: 17
Membru din: Mie Oct 10, 2018 11:38 am

Re: Subventii apia ong nonprofit

#2 Mesaj de albue415 »

Mie de ce nu- mi raspunde nimeni??😧😧😥😥

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Subventii apia ong nonprofit

#3 Mesaj de prunam »

.. toti contabilii sunt in concedii ! :D

albue415
Mesaje: 17
Membru din: Mie Oct 10, 2018 11:38 am

Re: Subventii apia ong nonprofit

#4 Mesaj de albue415 »

Please, nu vreau sa gresesc!!!!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Subventii apia ong nonprofit

#5 Mesaj de tomac »

Subvenția este venit aferent activității non-profit numai dacă este legată de activitatea non-profit a asociației.
Taxele de pășunat pot fi considerate aferente activității non-profit dacă sunt prevăzute de statut ca taxe pentru susținerea activității sale non-profit, altfel nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

albue415
Mesaje: 17
Membru din: Mie Oct 10, 2018 11:38 am

Re: Subventii apia ong nonprofit

#6 Mesaj de albue415 »

Multumesc mult! Subventia va fi folosita pentru plata redeventei pentru pasune catre primarie si pentru plata zilierilor ce vor efectua lucrarile pe pasune iar taxele pt pasunat nu sunt prevazute in statut .In statut sunt prevazute cotizatiile membrilor si taxele de inscriere in asociatie de acee consider ca sunt venituri economice

albue415
Mesaje: 17
Membru din: Mie Oct 10, 2018 11:38 am

Re: Subventii apia ong nonprofit

#7 Mesaj de albue415 »

Deasemenea, daca se vor folosi banii pentru a vinde fan aceste venituri si cheltuielile aferente cositului ,transportului fanului le voi considera activitati economice iar banii din subventie utilizati in acest scop ii voi inregistra pe venituri economice

Scrie răspuns