CONFIGURARE FACTURI

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
koszorusg
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iun 26, 2019 5:41 pm

CONFIGURARE FACTURI

#1 Mesaj de koszorusg »

Buna ziua,
va rog frumos sa ma ajutați la configurarea facturilor în programul SAGA, sunt utilizator nou și din data de 01 septembrie dorim utilizarea acestui program. Nu știu cum sa introduc pe factura cine a întocmit factura, semnătura și delegatul, precum și punctul de lucru al societății noastre și puncte de lucru pentru clienții noștri.
Mulțumesc mult.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CONFIGURARE FACTURI

#2 Mesaj de tomac »

Unele din aceste date nu au ce căuta în facturi. Nu există nici cea mai mică bază legală pentru a înscrie în factură persoana care a întocmit factura.
Nu există bază legală care să oblige la înscrierea delegatului pe factură.
Conform legii, semnarea și ștampilarea facturilor nu este obligatorie.
Punctul de lucru al societății dvs poate fi înscris în ecranul de tipărire, în caseta text în care apare contul bancar. Pot fi definite mai multe profile de facturi dacă sunt mai multe puncte de lucru.
Punctul de lucru al clienților societății se poate înscrie la emitere în informații suplimentare în ecranul ieșiri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

grigored803
Mesaje: 40
Membru din: Lun Iun 04, 2018 10:52 am

Re: CONFIGURARE FACTURI

#3 Mesaj de grigored803 »

Buna ziua ,
Vă rog frumos să mă ajutați să inregistrez facturi, sunt utilizator nou.Nu știu cum să inregistrez un client ca să pot să emit factură.Momentan facturile se emit de pe un alt program de contabilitate numit APSA.Din luna septembrie dorim să incheiem contractul cu societatea respectivă și să lucram doar cu SAGA

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CONFIGURARE FACTURI

#4 Mesaj de tomac »

Intrați în ecranul Ieșiri. Apăsați adaug. Introduceți codul fiscal al clientului sau denumirea, data facturii și data scadenței.
Salvați și adăugați detaliile. La final validați.
Numerele de facturi și seriile se definesc în prealabil în meniul Administrare opțiunea "Numere și serii" dacă nu sunt deja definite.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

grigored803
Mesaje: 40
Membru din: Lun Iun 04, 2018 10:52 am

Re: CONFIGURARE FACTURI

#5 Mesaj de grigored803 »

Va multumesc

topoloiuc
Mesaje: 2
Membru din: Mie Dec 13, 2023 1:01 pm

Re: CONFIGURARE FACTURI

#6 Mesaj de topoloiuc »

Buna ziua !
Va rog frumos, doresc sa adaug o fraza in factura sub randul de "denumire produse/servicii" in care sa apara scris "PROIECT ..., localitatea..., cf. comanda nr. 1000".
+ fraza in josul paginii "Se achita cu OP cf. ctr. nr.... ".
Multumesc frumos !

peticae228
Mesaje: 91
Membru din: Lun Iun 28, 2010 12:00 am

Re: CONFIGURARE FACTURI

#7 Mesaj de peticae228 »

Treceti la Informatii suplimentare (ultima rubrica dupa Cont...Adaos) ce vreti si o sa apara sub randul de "denumire produse/servicii"

peticae228
Mesaje: 91
Membru din: Lun Iun 28, 2010 12:00 am

Re: CONFIGURARE FACTURI

#8 Mesaj de peticae228 »

Sau dupa ce validati factura apasati Tiparire si aveti Inf.supl. 1 si puteti trece "PROIECT ..., localitatea..., cf. comanda nr. 1000" si dedesubt la Inf.supl.2 fraza in josul paginii "Se achita cu OP cf. ctr. nr.... ". daca le bifati le folositi la ce facturi doriti daca nu vreti sa apara cand tipariti o factura le debifati sau le modificati in functie de ce doriti sa apara pe factura.

Scrie răspuns