Vânzări fara factura

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
lupusorua
Mesaje: 74
Membru din: Lun Dec 05, 2016 9:40 am

Vânzări fara factura

#1 Mesaj de lupusorua »

O societate comercia care desfasoara comert en detail cu combustibil, vinde pe baza de bon fiscal unor clienți care cumpara zilnic, iar la sfârșitul lunii se întocmește factura pentru bonurile emise în luna. Pentru ca plata se face dupa emiterea facturii, pe bon la încasare scrie Credit. Cum înregistrez în Saga vânzarea? Pe baza Zetului zilnic, fac 5311=707, 4427. Ar trebui ca ceea ce se vinde si nu e încasat sa fac 418=707, 4428, iar la sf lunii 411=418 Si 4428=4427. Mentionez ca nu se poate face livrare altfel decât pe baza de bon fiscal.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Vânzări fara factura

#2 Mesaj de balazse »

Si pe bonul fiscal de ce nu se trece CIF-ul clientului? astfel nu mai trebuie sa ii emiti factura (asta pana la limita sumei de 100 eur/bon).

marcua449
Mesaje: 31
Membru din: Vin Mar 17, 2017 2:09 pm

Re: Vânzări fara factura

#3 Mesaj de marcua449 »

Acel bon pe care scrie credit este in loc de Aviz , el dovedeste ca marfa s-a livrat in ziua respectiva ,daca in contract s-a convenit facturarea la luna sau alt termen se tine evidenta extracontabil pe o fisa unde se centralizeaza zilnic pana la intocmirea facturii , asa se poate si verifica cu raportul de gestiune valoric unde se trec zilnic firmrele cu credit .

lupusorua
Mesaje: 74
Membru din: Lun Dec 05, 2016 9:40 am

Re: Vânzări fara factura

#4 Mesaj de lupusorua »

balazse scrie: Joi Aug 29, 2019 8:10 pm Si pe bonul fiscal de ce nu se trece CIF-ul clientului? astfel nu mai trebuie sa ii emiti factura (asta pana la limita sumei de 100 eur/bon).
Trec CIF-ul, dar ei vor si factura. Întrebarea era cum înregistrez si cum închis în Saga aceste operațiuni?

lupusorua
Mesaje: 74
Membru din: Lun Dec 05, 2016 9:40 am

Re: Vânzări fara factura

#5 Mesaj de lupusorua »

marcua449 scrie: Vin Aug 30, 2019 2:02 pm Acel bon pe care scrie credit este in loc de Aviz , el dovedeste ca marfa s-a livrat in ziua respectiva ,daca in contract s-a convenit facturarea la luna sau alt termen se tine evidenta extracontabil pe o fisa unde se centralizeaza zilnic pana la intocmirea facturii , asa se poate si verifica cu raportul de gestiune valoric unde se trec zilnic firmrele cu credit .
Deci eu voi înregistra Zetul o data cu cantitatea livrată si incasata prin casa, aleg la tip raport B, si o data cu cantitatea livrata si cu plata la termen, aleg tip raport A (aviz). Apoi cand fac factura inhid cu avizul?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Vânzări fara factura

#6 Mesaj de balazse »

Pentru LupusoruA
Daca bonurile sunt sub 100 eur, precum este tiparit CIF-ul clientului pe aceasta, atunci nu se mai emite factura pentru acel bon, deoarece acel bon are valoare de factura simplificata.

Scrie răspuns