Configurare gestiuni

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
lupusorua
Mesaje: 74
Membru din: Lun Dec 05, 2016 9:40 am

Configurare gestiuni

#1 Mesaj de lupusorua »

O societate comerciala are 3 gestiuni: un Depozit cu evidenta cantitativ valorica si 2 magazine cu evidenta global valorică. Din depozit marfa pleaca spre cele 2 magazine, sau vinde en gross unor clienți persoane juridice. Va rog sa imi spuneti daca procedez corect la înregistrări astfel: Cand introduc factura de la furnizor în Depozit, o introduc ca articol Marfă cu denumirea produsului respectiv, si nu pun nimic la pretul de vanzare. Transferul către magazine il fac in Transferuri si aici pun pretul de vanzare cu tot cu TVA din magazin. Vânzarea en detail în fiecare magazin va fi inregistrata in Ieșiri, pe baza raportului Z, la tip aleg B, la articol Nedefinit. Vânzarea către clienți direct din depozit se face in Ieșiri pe baza de factura, nu am de introdus nicăieri pretul de vanzare pt ca evidenta la depozit este cantitativ valorică.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Configurare gestiuni

#2 Mesaj de balazse »

Ii ok, dar la depozit nu ai nevoie de casa de marcat pentru vanzare catre persoane fizice?

lupusorua
Mesaje: 74
Membru din: Lun Dec 05, 2016 9:40 am

Re: Configurare gestiuni

#3 Mesaj de lupusorua »

balazse scrie: Joi Aug 29, 2019 8:08 pm Ii ok, dar la depozit nu ai nevoie de casa de marcat pentru vanzare catre persoane fizice?
Din depozit vand doar către persoane juridice cu factura.

Scrie răspuns