lista furnizori

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
lupusorua
Mesaje: 74
Membru din: Lun Dec 05, 2016 9:40 am

lista furnizori

#1 Mesaj de lupusorua »

Cum pot lista o fisa a tuturor furnizorilor dar care sa imi arate si contul corespondent? Adica sa vad o lista cu toate facturile si conturile pe care le-am dus, sa verific sa nu fi gresit ceva. Am incercat sa export in excel din Intrari, dar nu imi arata contul corespondent, doar 401. In situatie furnizori imi arata doar facturile intrate, achitate etc, fara conturi.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: lista furnizori

#2 Mesaj de tobosv790 »

Listez fisa contului analitic aferent furnizorului respectiv. Ex: fisa contului 401. 00010 etc

lupusorua
Mesaje: 74
Membru din: Lun Dec 05, 2016 9:40 am

Re: lista furnizori

#3 Mesaj de lupusorua »

Am inteles. Altă modalitate nu este? Nu as risipi atata hartie. Am multi furnizori. As dori o listă cu furnizorul, suma, contul debitor...

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: lista furnizori

#4 Mesaj de tobosv790 »

Nu știu să se poată pe undeva. Dar nu trebuie să consumi hârtie. Instalezi o imprimantă virtuală ( gen doPDF) și le listezi in format pdf intr-un folder separat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: lista furnizori

#5 Mesaj de balazse »

Pentru LupusoruA
Can doresti sa faci exportul in excel, inainte de a da click pe "accept", in lista te deplasezi in jos si pui bifa la "cont_fur", dupa care apesi pe "accept" si in excel o sa iti apara coloana in cauza cu datele dorite.
Cand ai excelul, poti utiliza optiunea de filtrare, iar pozitiile verificate le poti colora, astfel in continuare verifici restul pozitiilor si nu este nevoie sa listezi nimic.
Totusi ce doresti sa verifici prin aceasta metoda, ca nu prea inteleg.

De altfel, daca mergi la "fise conturi", poti sa introduci doar sinteticul 401 si o sa iti apara toate inregistrarile cu detaliile necesare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: lista furnizori

#6 Mesaj de tomac »

Lista din intrări face ceea ce doriți. Dar dacă vedeți doar 401 pe coloana cont_fur din exportul intrărilor e o problemă la crearea analiticelor. Nu le-ați creat corect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns