Depunere declaratie pe proprie raspundere pt inregistrarea in scopuri de TVA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
mitroig98
Mesaje: 26
Membru din: Mie Ian 26, 2011 12:00 am

Depunere declaratie pe proprie raspundere pt inregistrarea in scopuri de TVA

#1 Mesaj de mitroig98 »

Ma ajuta cineva despre cum se depune la anaf Declaratia pt inregistrarea in scop de TVA?.
N-am mai facut asta de 100 de ani.
Am descarcat formularul, l-am scanat, l-am facut "ZIP".
Doamna de la ANAF mi-a zis sa-l depun cu semnatura digitala.
Dar fara a fi atasat la ceva si semnat digital?
Multumesc,

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Depunere declaratie pe proprie raspundere pt inregistrarea in scopuri de TVA

#2 Mesaj de tomac »

Se depune on-line ca orice declarație fiscală.
Nu se depune fără atașamente.
În atașament, scanate:
- declarația în sine, completată, listată și semnată olograf.
- contract de prestări servicii pentru contabilitate sau contract de muncă pentru funcția de contabil șef
- contract de comodat sau de închiriere ori act de proprietate, după caz, a sediului social.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mitroig98
Mesaje: 26
Membru din: Mie Ian 26, 2011 12:00 am

Re: Depunere declaratie pe proprie raspundere pt inregistrarea in scopuri de TVA

#3 Mesaj de mitroig98 »

Domnule Toma C.
Multumesc pentru raspuns.
Dar spre rusinea mea nu stiu de unde descarc un formular care sa cuprinda semantura electronica si sa-mi permita atasamentele respective.
Eu nu gasesc dacat o declaratie simpla cu formularele ANAF.

Multumesc,

pomparaus
Mesaje: 4131
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Depunere declaratie pe proprie raspundere pt inregistrarea in scopuri de TVA

#4 Mesaj de pomparaus »

Scrie pe google : ANAF C310 2019 si descarci formularul - ultima actualizare 05.07.2019.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Depunere declaratie pe proprie raspundere pt inregistrarea in scopuri de TVA

#5 Mesaj de balazse »

Pentru MitroiG98
D.310:
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/D ... R/310.html
Declaratia pe propria raspundere:
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/D ... opTVA.html
Ambele se regasesc la "descarcare declaratii" de pe site ANAF.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Depunere declaratie pe proprie raspundere pt inregistrarea in scopuri de TVA

#6 Mesaj de tomac »

Balasze, nu are nici o treabă D310 aici :) - cea din primul link. Formularul ăla nu are nimic de-a face cu speța de față.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Depunere declaratie pe proprie raspundere pt inregistrarea in scopuri de TVA

#7 Mesaj de balazse »

Am postat toate formularele mentionate. :mrgreen:

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Depunere declaratie pe proprie raspundere pt inregistrarea in scopuri de TVA

#8 Mesaj de costachet982 »

am trecut prin 'furcile caudine' chiar sapt trecuta cu asa ceva
dupa ce am trimis on line decl.pe prop rasp cu atasamentul si am obtinut recipisa , m-am prezentat la sect.1 sa depun 010 impreuna cu decl si recipisa

si sa vezi surpirza nu puteau descarca continutul decl. si imi spune: ' mergeti si redepuneti'
eu spasit merg redupun si ma prezint peste vreo 5 zile sa redepun
surpriza, iar nu puteau descarca
la ghiseu a putut , a trimis dosarul 'in spate' dar aia nu putea descarca si implicit prelucra dosarul , vine in fata si-mi spune : mergeti si redepuneti ca nu se poate descarca

mie imi sare mustarul, le zic daca era vreo eroare nu aveam recipisa, intervine alta la ghiseu si incearca sa descarce, surpriza , aia descarca in fata lui aia ce venise sa ma trimita la plimbare, si apoi zice alta de la alt ghiseu : vezi ca a cazut 'crc'-ul (probabil un prg suport al lor intern)
si aia din 'spate' zice ca poate daia nu a putut descarca
si atunci sar si eu la gatul lor ( figurativ evident) ca am pierdut o sapt ca voi nu stiti sa prelucrati info si trimiteti oameni la plimbare

cam asta a fost
apoi a 2-a zi suna unul de acolo sa intrebe de ce nu are firma cont ( iban) il pasez pe patron la tel si asta ii spune : atat timp cat nu am codul tva nu pot demara afacerea si implicit nu am de ce sa deschid cont acum, ala de la anaf ii zice patronului ca il baga la frauda daca nu deschide cont , s-a dus patronul in ziua aceea direct la banca si a deschis cont ( binenteles cu un pachet de nervi la adresa celui de la anaf referitor la atitudinea lui aroganta)

gata

Scrie răspuns