TVA 8% agricultori inscrisi in registru special

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: TVA 8% agricultori inscrisi in registru special

#31 Mesaj de danilevicis »

Trimite adresa în mesaj privat și îți trimit! Plus ceva pt motan!😁
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: TVA 8% agricultori inscrisi in registru special

#32 Mesaj de danilevicis »

Tot nu merge! :(
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TVA 8% agricultori inscrisi in registru special

#33 Mesaj de tomac »

Să fie factură la tip document nu document de comercializare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: TVA 8% agricultori inscrisi in registru special

#34 Mesaj de danilevicis »

Este sigur tip factura + CNP-ul agricultorului+ 8%! Am trimis si mail la Saga din nou. Daca le debifez manual din declaratie, se valideaza fara erori, dar ce fac, stau si debifez manual toate inregistrarile? In decembrie nu au fost probleme, desi modul de culegere a datelor a fost acelasi, acum au schimbat ceva la validare? Sa fie legat de faptul ca s-a scos 087 si s-a introdus caseta in 070 si acum trebuie declarate? Sunt singura care a patit asta?
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TVA 8% agricultori inscrisi in registru special

#35 Mesaj de tomac »

Da, scuze, așa este. Problema e că nu se pot declara facturile emise de cei care aplică regimul special pentru agricultori.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: TVA 8% agricultori inscrisi in registru special

#36 Mesaj de danilevicis »

Am primit raspuns de la domnul Sorin, sa asociez in Articole codurile pt taxarea inversa pt D394, adica alte bunuri in cazul meu. Chiar daca nu este vorba despre taxare inversa, asta este, voi declara asa tranzactiile.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: TVA 8% agricultori inscrisi in registru special

#37 Mesaj de danilevicis »

Sa stiti ca nu eu am pus steagul galben cu albastru si mare de mai sus cu no war...eu doar am scris un mesaj pe tema topicului, nu stiu ce s-a intamplat...

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: TVA 8% agricultori inscrisi in registru special

#38 Mesaj de danilevicis »

Am scapat de ea, din panoul utilizatorului, piuffff, cum s-a agatat acolo? aveti hackeri pe aici?
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

petcue650
Mesaje: 78
Membru din: Mar Ian 17, 2012 11:42 am

Re: TVA 8% agricultori inscrisi in registru special

#39 Mesaj de petcue650 »

popentaa529 scrie: Vin Mar 05, 2021 10:28 am Am cerut raspuns oficial la ANAF. Probabil dureaza 30 de zile. Cand il am o sa il postez aici. Va multumesc pentru raspunsuri.
buna ziua! ati primit un raspuns un raspuns oficial de la ANAF ?

buzece
Mesaje: 80
Membru din: Mie Oct 16, 2013 12:24 pm

Re: TVA 8% agricultori inscrisi in registru special

#40 Mesaj de buzece »

Buna ziua
Imi puteti spune si mie cum ati procedat cu inregistrarea facturilor ce contin taxa forfetara de 8% ? Le-ati introdus in intrari cu factura? cu cota de tva de 8% , ati definit un articol special in care ati trecut la detalii 36 - alte produse ?
Am urmarit conversatia dar tot nu m-am lamurit . Si tinand cont ca sunteti din Gura Humorului ... m-am gandit ca ma puteti ajuta cu o explicatie mai detaliata .. nu am avut pana acum furnizori care sa livreze produse agricole si sa fie inscrisi in registrul special pentru agricultori. Prin acest regism , pe factura de livrare agricultorul trece taxa forfetara de 8% , cumparatorul plateste taxa catre agricultor si o deduce ca un TVA deductibil ?

Multumesc anticipat

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: TVA 8% agricultori inscrisi in registru special

#41 Mesaj de danilevicis »

Da, tot ce ati scris este corect si ati inteles bine. De unde ati dedus ca sunt din Gura Humorului? :))
Redau mai jos raspunsul oficial primit de la ANAF:

I. Cadrul legal
-Legea nr.145/2014 pentru stabilirea unor măsuri de reglementare a pieţei produselor din
sectorul agricol:
-Ordinul nr.20/208/2015 privind punerea în aplicare a prevederilor art. 9 alin. (1) din Legea nr.
145/2014 pentru stabilirea unor măsuri de reglementare a pieţei produselor din sectorul agricol;
-Legea nr.82/1991-Legea contabilitatii;
-OMFP nr. 2634/2015 privind documentele financiar-contabile
II. Tratament fiscal
Document care conține date cu caracter personal protejate de prevederile Regulamentului (UE) 2016/679
Pagina 2 / 3
Potrivit art.14 alin (1) din Legea nr.145/2014 pentru stabilirea unor măsuri de
reglementare a pieţei produselor din sectorul agricol ”Comercializarea produselor din sectorul
agricol obţinute din gospodăria/ferma proprie de către producătorii agricoli persoane fizice se
face pe baza documentului de identitate, a atestatului de producător şi a carnetului de
comercializare a produselor din sectorul agricol.”
“Modelul carnetului de comercializare a produselor din sectorul agricol şi modul de
completare a acestuia şi modelul registrului de evidenţă a carnetelor de comercializare a
produselor din sectorul agricol se aprobă prin ordin*) comun al ministrului agriculturii şi
dezvoltării rurale şi al ministrului dezvoltării regionale şi administraţiei publice, în termen de 30
de zile de la data intrării în vigoare a prezentei legi” potrivit art.9 .
Astfel, prin Ordinul nr.20/208/2015 privind punerea în aplicare a prevederilor art. 9 alin.
(1) din Legea nr. 145/2014 pentru stabilirea unor măsuri de reglementare a pieţei produselor din
sectorul agricol, se aproba modelul carnetului de comercializare astfel :
Modelul filei curente autocopiativă din carnetul de comercializare a produselor din sectorul
agricol
Seria ...... Nr. ..........
VÂNZĂTOR CUMPĂRĂTOR
Numele, prenumele ............... Numele, prenumele/Denumire ..............
Adresa .......................... Adresa/Sediu ............................
Mijloc de transport .....................
______________________________________________________________________________
|Nr. | Denumirea produsului | U.M. | Cantitatea | Preţul unitar | Suma plătită |crt.|
|____|_____________________________|______|____________|___________|__________
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (6 = 4 x 5)| |
Conform OMADR nr.20/2015 privind punerea în aplicare a prevederilor art. 9 alin. (1) din
Legea nr.145/2014 pentru stabilirea unor măsuri de reglementare a pieţei produselor din
sectorul agricol, art. 3^1 “3) Actul de comerţ are loc atunci când se efectuează plata de către
cumpărător, pentru totalul cantităţilor predate. Numai în acest moment intervine obligaţia
completării filelor autocopiative din carnetul de comercializare a produselor din sectorul
agricol, respectiv rubricile vânzător, cumpărător, produs, UM, cantitate vândută, preţ pe
unitate, suma totală plătită.”
Referitor la calitatea de document justificativ, potrivit art.6 alin (1) si (2) din Legea
nr.82/1991” (1) Orice operaţiune economico-financiară efectuată se consemnează în momentul
efectuării ei într-un document care stă la baza înregistrărilor în contabilitate, dobândind astfel
calitatea de document justificativ.
(2)Documentele justificative care stau la baza înregistrărilor în contabilitate angajează
răspunderea persoanelor care le-au întocmit, vizat şi aprobat, precum şi a celor care le-au
înregistrat în contabilitate, după caz.”
OMFP nr. 2634/2015 privind documentele financiar-contabile prevede norme generale de
intocmire si utilizare a documentelor financiar-contabile astfel:
“1. Persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1) - (4) din Legea contabilităţii nr. 82/1991,
republicată, cu modificările şi completările ulterioare (denumite în continuare entităţi),
consemnează operaţiunile economico-financiare, în momentul efectuării lor, în documente
justificative care stau la baza înregistrărilor în contabilitate (în jurnale, fişe şi alte documente
contabile, după caz).
2. Documentele justificative trebuie să cuprindă următoarele elemente principale:
- denumirea documentului;
- denumirea/numele şi prenumele şi, după caz, sediul persoanei juridice/adresa persoanei
fizice care întocmeşte documentul;
Document care conține date cu caracter personal protejate de prevederile Regulamentului (UE) 2016/679
Pagina 3 / 3
- numărul documentului şi data întocmirii acestuia;
- menţionarea părţilor care participă la efectuarea operaţiunii economico-financiare (când
este cazul);
- conţinutul operaţiunii economico-financiare şi, atunci când este necesar, temeiul legal al
efectuării acesteia;
- datele cantitative şi valorice aferente operaţiunii economico-financiare efectuate, după caz;
- numele şi prenumele, precum şi semnăturile persoanelor care răspund de efectuarea
operaţiunii economico-financiare.
3. În cuprinsul oricărui document emis de către o entitate trebuie să se menţioneze şi
elementele prevăzute de legislaţia în domeniu, respectiv forma juridică, codul de identificare
fiscală şi capitalul social, după caz.
4. Documentele care stau la baza înregistrărilor în contabilitate pot dobândi calitatea de
document justificativ numai în condiţiile în care furnizează toate informaţiile prevăzute de
normele legale în vigoare.
5. Documentele justificative care stau la baza înregistrărilor în contabilitate angajează
răspunderea persoanelor care le-au întocmit, vizat şi aprobat, precum şi a celor care le-au
înregistrat în contabilitate.
6.Documentele justificative provenite din tranzacţii/operaţiuni de cumpărare a unor bunuri
de la persoane fizice, pe bază de borderou de achiziţie/carnet de comercializare, pot fi
înregistrate în contabilitate numai în cazul în care se face dovada intrării în gestiune a
bunurilor respective.”
Avand in vedere prevederile legale mai sus mentionate, apreciem ca fila carnetului de
comercializare reprezinta document justificativ de inregistrare in contabilitate doar daca se
face dovada intrarii in gestiune a bunurilor respective.
Va aducem la cunostinta ca ANAF ofera asistenta si prin intermediul Call center la numarul
de telefon 0314039160, unde puteti obtine informatii generale in domeniul fiscal si in domeniul
tehnologiei informatiilor privind depunerea declaratiilor fiscale
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TVA 8% agricultori inscrisi in registru special

#42 Mesaj de tomac »

Am eu un punct de vedere diferit de ANAF :)
Conform codului fiscal, cel care este înregistrat în registrul agricultorilor, indiferent că e acolo cu CNP sau CIF este OBLIGAT să emită factură. Nu filă de carnet de comercializare ci factură.
Scrie clar în codul fiscal, art.315^1 alin.8
(8) Agricultorul are obligația să emită factură care să conțină informațiile prevăzute la art. 319 alin. (20), o mențiune cu privire la aplicarea regimului special pentru agricultori, precum și procentul de compensare în cotă forfetară și valoarea compensației în cotă forfetară care i se cuvine pentru:

a) livrările de produse agricole/prestările de servicii prevăzute la alin. (3), altele decât cele de la lit. b) - e);

b) vânzările la distanță, astfel cum sunt definite la art. 266 alin. (1) pct. 35, care au locul în România;

c) livrările intracomunitare de bunuri către o persoană care îi comunică un cod valabil de înregistrare în scopuri de TVA, atribuit de autoritățile fiscale din alt stat membru;

d) livrările intracomunitare de bunuri, prevăzute la art. 270 alin. (10), care s-ar încadra la lit. c) dacă ar fi efectuate către altă persoană impozabilă;

e) prestările de servicii care conform art. 278 alin. (2) au locul în alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislația altui stat membru al art. 307 alin. (2).
Așadar o persoană, producător agricol, care s-a înregistrat în scopuri de TVA pentru aplicarea regimului special pentru agricultori NU emite filă de carnet de comercializare ci emite FACTURĂ. Factura este documentul obligatoriu nicidecum fila de carnet de comercializare. O filă de carnet de comercializare emisă cu înscrierea cotei forfetare nu îndeplinește în totalitate condițiile necesare a fi considerată factură.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: TVA 8% agricultori inscrisi in registru special

#43 Mesaj de danilevicis »

Da, așa este Cristi, nici eu nu am fost mulțumită de răspuns și nu mă bazez pe el. Din acest motiv eu pun să se întocmească factura dar suplimentar si fila din carnet (care demonstrează că omul este agricultor și nu intermediar) . Suflu și în iaurt cum s-ar spune, e birocrație să scrii aceleasi date pe două formulare.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TVA 8% agricultori inscrisi in registru special

#44 Mesaj de tomac »

Dacă emite factură cu regim pentru agricultori este clar producător agricol.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: TVA 8% agricultori inscrisi in registru special

#45 Mesaj de danilevicis »

Ei, n-ai văzut cum arată realitatea, dar asta e altă poveste...eventual factura + atestatul de producator in copie. Nu mai spun cum unele ghisee Anaf cer 087 altele 070 pt inscrierea in registru...:))
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Scrie răspuns