Achizitie utilaj Italia

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
bunzaca695
Mesaje: 27
Membru din: Mie Iul 04, 2012 4:12 pm

Achizitie utilaj Italia

#1 Mesaj de bunzaca695 »

Buna ziua
Va rog sa ma sfatuiti
Am achizitionat un utilaj din Italia . Ambele firme sunt platitoare de tva.
Pe factura de achizitie scrie
,, Vanzare...utilaj.. second -hand .
,,Scutit de tva . Nu este impozabil conf.art.41 comma 1 LEGEA 427/93. ..

- In aceasta situatie nu intocmesc Decl.390 iar in D300 va fi la rd.30.1 ?
Ce parere aveti?
Multumesc!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Achizitie utilaj Italia

#2 Mesaj de paturcai »

Este corect!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Achizitie utilaj Italia

#3 Mesaj de roncovf »

Nu prea cred. Eu zic ca este exact o livrare intracomunitara pentru firma italiana si o achizitie intracomunitara pentru firma romana. Adica trebuie declarat in 390 si in 300 la 5 si 5.1

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Achizitie utilaj Italia

#4 Mesaj de paturcai »

Pentru achizitiile intracomunitare de bunuri second hand sunt doua regimuri de taxare:
1. a) regimul normal de taxare
Acest regim este aplicabil dacă furnizorul este proprietar al bunurilor, de exemplu un autoturism din patrimoniul vânzătorului care decide vânzarea acesteia.

Recepția autoturismului se înregistrează utilizând nota contabilă:
2133 = 404
“Mijloace de transport” “Furnizori de imobilizări”

Aplicarea regimului de taxare inversă:
4426 = 4427

“TVA deductibilă” “TVA colectată”

Operațiunea se declară de cumpărătorul din România prin decontul de T.V.A., cod 300 la achiziții neimpozabile, dar nu se raportează prin declarația recapitulativă trimestrială, cod 390

(In cazul in care pe factura ar fi existat o mentiune din care sa reiasa ca utilajele au fost vandute de un revanzator care aplica sistemul special second hand cumparatorul din Romania nu ar fi datorat TVA in Romania deoarece achizitia ar fi fost neimpozabila in tara, fiind taxata in statul membru al furnizorului prin aplicarea cotei TVA la marja sa de profit.)

b)regimul special de taxare

Acest regim este aplicabil dacă furnizorul este o firmă revânzătoare, de exemplu, o firmă care achiziționează un autoturism, îl dezmembrează și vinde piesele de schimb astfel rezultate.

Firmele din România sunt obligate să aplice regimul special numai dacă achiziția bunurilor s-a efectuat de la următoarele categorii de furnizori din cadrul Comunității:

- furnizori persoane neimpozabile (de exemplu, o persoană fizica);
- furnizori persoane impozabile care nu și-au exercitat dreptul de deducerea a T.V.A. la momentul achiziției acelor bunuri . în acest sens, dacă nu este o firmă revânzătoare, furnizorul din Comunitate este obligat să înscrie pe factură, în mod expres, ca pentru acel bun nu s-a dedus T.V.A. la momentul achiziției;
- o întreprindere mică pentru care acel bun pe care l-a livrat a făcut parte din bunurile sale de capital. Acest fapt trebuie menționat de către furnizor pe factura emisa.
- o firmă revânzătoare care a supus livrarea acelui bun regimului special de taxare conform mențiunilor înscrise pe factură.
Nu aveți dreptul la deducerea taxei datorate sau achitate pentru bunurile second-hand, în măsura în care livrarea acestor bunuri se taxează în regim special.
Așadar, în cazul aplicării acestui regim de taxare nu puteți efectua înregistrarea contabilă 4426 = 4427 întrucât prin această formulă contabilă se consideră că v-ați exercitat dreptul de deducere a taxei.

Preluare: http://www.contexpert-az.ro/achizitii-i ... cond-hand/

Concluzie:
RoncovF are dreptate, va aflati in situatia 1 a) - vedeti explicatia din paranteza -
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Achizitie utilaj Italia

#5 Mesaj de scortarum »

Are roncovf dreptate, e LIC in Italia (AIC in Romania) conform art. 41 din decretului-lege 331/1993 (transformat în Legea nr. 427/ 1993 - codul fiscal Italian), care e echivalenuul art. 294 (2) a) de la noi.
Se declara aici aici in D390/3300.

nitah
Mesaje: 344
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: Achizitii obiecte de inventar Franta

#6 Mesaj de nitah »

Va rog sa ma fatuiti inurmtoarea situatie : O S.C ,platitoare de TVA ,cu activitate constructii ,presteaza servicii de lucrari constructii in Franta ( construieste cladiri ).
Administratorul cumpara ,direct din Franta ,mat. de constructii si diverse scule de constructii ,de la furnizorii din Franta ,pe facturi cu CUI- de Romania ,dar cu tva.
Pentru aceste facturi ,le-am inregistrat ,direct pe costuri val.factura integral .
Mai am obligatia sa le trec prin D390 ? Sa colectez tva ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie utilaj Italia

#7 Mesaj de tomac »

Nu se declară prin 390, nu sunt achiziții intracomunitare. Nu se colectează TVA la acestea. De ce s-ar colecta?!
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns