d 112 constructii

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
vatmanuc
Mesaje: 141
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

d 112 constructii

#1 Mesaj de vatmanuc »

Buna seara Am descarcat versiunea c.3.0.516 si nu am nici o schimbare fata de lunile precedente Am un singur salariat in constructii,deci nu mai depun rectific pt iulie sept 2019, e corect sau gresesc eu?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: d 112 constructii

#2 Mesaj de septimiuv »

Depui rectificative dacă anterior nu s-a calculat corect salariul. Dacă s-a calculat corect, logic, nu mai depui.

peticae228
Mesaje: 91
Membru din: Lun Iun 28, 2010 12:00 am

Re: d 112 constructii

#3 Mesaj de peticae228 »

Buna ziua, daca in intervalul iulie- septembrie la firma de constructii doar in luna august am avut intrarea unui nou salariat pentru care s-a calculat salariul fara facilitati, ar trebui sa fac rectificativa doar la luna august nu? Multumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: d 112 constructii

#4 Mesaj de septimiuv »

Cam da.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: d 112 constructii

#5 Mesaj de nasteaf »

In luna iulie 2019 am avut un salariat care a avut salar 3.000 lei, deci nu se modifica nimic ref.la facilitati.Dar am vazut in Ordinul 3063/2019 in ANEXA nr. 1.1,- Anexa angajator (1)SECŢIUNEA A - Alte date de identificare a plătitorului, Date privind angajatorii care aplică prevederile art. 60 pct. 5 din Codul fiscal, *) valabil numai pentru luna iulie 2019 ca se solicita:
Cod CAEN construcţii
'Cifra de afaceri totală' realizată în anul fiscal anterior
'Cifra de afaceri realizată efectiv din activitatea de construcţii' în anul fiscal anterior
Ponderea cifrei de afaceri realizate efectiv din activitatea de construcţii în cifra de afaceri totală calculată pentru anul fiscal anterior
'Cifra de afaceri totală' realizată în anul curent cumulat de la începutul anului, inclusiv luna de raportare
'Cifra de afaceri realizată efectiv din activitatea de construcţii' în anul curent cumulat de la începutul anului, inclusiv luna de raportare
Ponderea cifrei de afaceri realizate efectiv din activitatea de construcţii în cifra de afaceri totală calculată pentru anul fiscal curent
Îndeplineşte condiţiile pentru aplicarea facilităţilor fiscale din sectorul construcţii pentru luna de raportare D/N
Îndeplineşte condiţiile pentru aplicarea facilităţilor fiscale din sectorul construcţii, începând cu 22 iulie 2019*) D.
Iar incepand din luna august sunt alte cerinte ref.la cifra de afaceri raportata in Declaratia 112.
Deci mai este necesar oricum cate o declaratie rectificativa in fiecare luna in care acest capitol sa-l completam corect, chiar daca nu influenteaza restul de sume?

baldaul
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 22, 2015 2:40 pm

Re: d 112 constructii

#6 Mesaj de baldaul »

Buna dimineata . Am actualizat programul cu ultima versiune 516 si constat ca in statele de plata respectiv in declaratia 112 nu imi calculeaza impozit pe salarii si contributii fd sanatate ci doar cas , in conditiile in care eu sunt in sectorul de constructii si am angajati care , conform timpului efectiv au un venit brut realizat sub 3000 lei . In precedent , daca aveam un asemena caz, saga calcula impozit pe venit si contributiile respective,. Acum insa nu . Face scutirea totala a acestora . Ce se intampla ? Ma poate ajuta cineva ?

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: d 112 constructii

#7 Mesaj de pomparaus »

Probabil ai salariati cu timp partial de lucru si conf.OUG 43 salariatul incadrat cu timp partial va beneficia de scutire daca salariul acestuia este 3.000 lei proportional cu timpul lucrat.

baldaul
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 22, 2015 2:40 pm

Re: d 112 constructii

#8 Mesaj de baldaul »

pomparaus scrie: Vin Noi 08, 2019 8:36 am Probabil ai salariati cu timp partial de lucru si conf.OUG 43 salariatul incadrat cu timp partial va beneficia de scutire daca salariul acestuia este 3.000 lei proportional cu timpul lucrat.
buna . pai nu am . am salariat cu timp de lucru 2 ore , nu are functie de baza. are salar brut 750 lei . ar fi trebuit sa aiba inclusiv impozit pe venit ca sa nu mai vorbesc de contributii buget cu cote normale .. insa saga nu imi face .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: d 112 constructii

#9 Mesaj de tomac »

Mai citiți încă o dată ce vi s-a răspuns!
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

baldaul
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 22, 2015 2:40 pm

Re: d 112 constructii

#10 Mesaj de baldaul »

Da... va multumesc pentru raspuns. am procesat mai greu . m-am lamurit acum.

racoltam
Mesaje: 167
Membru din: Mar Noi 01, 2011 11:29 am

Re: d 112 constructii

#11 Mesaj de racoltam »

Buna ziua , este obligaroiu sa depun rectificativa pentru timp partial in constructii ?( perioada iulie-septembrie ) sau numai daca doresc.
Este un termen in care se poate depune rectificativa?
Multumesc .

baldaul
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 22, 2015 2:40 pm

Re: d 112 constructii

#12 Mesaj de baldaul »

buna ziua , am urmatoarea speta si va rog sa ma ajutati daca stiti.
am o salariata in concediu de risc maternal 10 zile in luna iunie + 10 zile concediu fara plata .
intocmesc statul de plata si acord 10 zile de concediu de risc maternal cod diagnostic 15 RM prin suportarea acestuia din CCI, conform legii si programului .
Se valideaza declaratia D112 in program, insa la transmiterea acesteia catre anaf primesc atentionare in recipisa : "suma total suportata de angajator-mod calcul eronat"
total cuantum prestatatii de suportat din bugetul FNUASS pentru concedii si indemnizati - mod calcul eronat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: d 112 constructii

#13 Mesaj de tomac »

Cel mai probabil nu este introdus corect concediul medical în ecranul concedii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

lupsel
Mesaje: 25
Membru din: Vin Noi 24, 2017 4:58 pm

Re: d 112 constructii

#14 Mesaj de lupsel »

Buna ziua.
Avem un angajat in constructii cu salar de baza 3000 lei insa a lucrat doar 6 zile din luna asadar venitul net este 818 lei.
Avand in vedere ca este sub 3000 lei, ar trebui sa intre in calcul si CASS si impozit insa Saga nu le ia in calcul. Eu am calculat salariu net 529 lei si in Saga este 644 lei.
Cum as putea rezolva problema?

spasicir
Mesaje: 82
Membru din: Mar Dec 21, 2010 12:00 am
Localitate: brasov

Re: d 112 constructii

#15 Mesaj de spasicir »

E bine cum calculeaza SAGA. Se aplica facilitatile din iulie 2019, chiar si pentru part-time doar daca este indeplinita conditia ca salariul tarifar orar sa fie cel putin egal cu 17,928 lei.

Scrie răspuns