modificare durata munca in cursul lunii

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
turneaa
Mesaje: 34
Membru din: Joi Ian 11, 2018 12:37 am

modificare durata munca in cursul lunii

#1 Mesaj de turneaa »

Buna seara, am un angajat cu norma intreaga si salariul minim, din data de 11.11.2019 va trece la program part-time, de 4 ore pe zi si salariul de 1.040 ron, acesta va fi angajat cu norma intreaga la o alta companie. Intrebarea mea este cum ar fi mai bine sa fac, ca sa nu am erori in D112. SA ii inchei contractul de munca cu ultima zi de lucru 08.11.2019 si din 11.11 sa facem un alt contract cu part time, nu va fi o problemaca va aparea de doua ori acelasi CNP in D112? sau sa facem un act aditional si in declaratie sa las norma zilnica 8 si la ore efectiv lucrate a trec orele dIn zilele cu 8ore si pe cele din zilele cu 4 ore, trebui diferenta sa o trec la ore suspendate? iN SAGA cum as putea sa introduc datele ca sa imi genereze declaratia in asa fel, este suficient daca modific eu manual orele din "timp efectiv lucrat"?

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: modificare durata munca in cursul lunii

#2 Mesaj de stroescud »

Ti-l va lua si ti-l va amesteca D112 incat o sa blestemi decizia de a face modificari in decursul lunii.
Chiar cu doua contracte! Am patit si eu acest lucru cu un contract care inceta si ramanea angajat pensionar part time cu alt CIM.
De atunci recomand din toata inima sa nu se modifice in decursul lunii nimic la un salariat.

Scrie răspuns