Vanzare imobil+teren

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
andronec394
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Ian 28, 2017 11:08 am

Vanzare imobil+teren

#1 Mesaj de andronec394 »

Buna ziua. Am o firma care construieste case la gata ... si ma confrunt cu urmatoarea problema. Vrea sa vanda catre o persoana juridica ... Cum se va aplica cota de TVA ? Pentru persoanele juridice cota de TVA este de 19% pe casa ? Dar nu stiu ce sa fac cu terenul ... daca se aplica tot 19 sau taxarea inversa ... din cate stiu , daca valoarea constructiei este mai mare decat valoarea terenului , regimul de TVA aplicabil intregului corp va fi cel aplicat constructiei. Sau notariatul stabileste cotele pntru fiecare in parte ?

Multumesc

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Vanzare imobil+teren

#2 Mesaj de scortarum »

Atata timp cat e considerata constructie noua in sensul art. 292 (2) f 3. si ambii sunteti platitori de TVA, se aplica taxarea inversa la constructie si teren. Altfel, 19 sau 5%.

Daca devine constructie veche si nu optezi pentru taxarea ei, atunci trebuie sa evaluezi separat cladirea si terenul. Daca terenul e mai scump decat cladirea, aplici taxare invesa daca si clientul e platitor de TVA. Altfel, 19%. Sau 5% daca se incadreaza la art. 291 (3) c 3.
Daca in schimb, cladirea e mai scumpa decat terenul, vinzi scutit, dar ajustezi deducerea daca e cazul (nu si daca a fost cu taxare inversa). Vezi pct. 55 din normele de la TVA.

Daca devine constructie veche si optezi pentru taxarea ei, se face ca si in primul caz.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Vanzare imobil+teren

#3 Mesaj de robut »

Buna ziua,
o societate a construit un spatiu comercial in 2015 ptr care a dedus tva . Acum doreste sa vanda, pot aplica taxarea inversa daca este vanduta catre o PJ platitoare de tva ? Ar trebui sa fac ajustare ?
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25866
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Vanzare imobil+teren

#4 Mesaj de tomac »

Da poate vinde cu taxare inversă. Nu se face ajustare. Taxare inversă este taxarea operațiunii în sine, nu este operațiune scutită fără drept de deducere.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Vanzare imobil+teren

#5 Mesaj de robut »

Buna seara,
am inteles dar s-au schimbat datele problemei, PJ catre care vinde cladirea nu este platitoare de tva, deci voi factura cu tva.
Multumesc!

Scrie răspuns