Vanzare marfa

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Vanzare marfa

#1 Mesaj de belibouc436 »

Buna seara. Va rog sa ma ajutati in rezolvarea urmatoarei probleme. Nu am avut cazul, pana acum, de firma care emite bonuri ficale, la vanzare marfa cu valoare de factura simplificata. Din Iesiri, aleg C, am facut un analitic separat la casa, si asta e tot? Pe Z-ul care ajunge la mine nu apare CUI-ul societatii care a cumparat marfa. Firma in cauza nu este platitoare de TVA. Am gasit aici pe forum indicatiile acestea:
Emiteți bonuri de casă pe care înscrieți codul fiscal al clientului? Înseamnă că emiteți bonuri de casă cu valoare de factură simplificată. Acestea se pot opera, bon cu bon, pe fiecare client în parte, operând la tip “C – Bon de casă cu cod fiscal”. .
Nu inteleg cum sa fac inregstrarea pe fiecare client in parte, daca nu-i stiu. Multumesc mult.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Vanzare marfa

#2 Mesaj de pinteae »

Din raportul Z nu vei putea prelua codul fiscal al clientului. Solicita-le sa-ti predea raportul X.
Eugen Pintea

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: Vanzare marfa

#3 Mesaj de belibouc436 »

Dar este obligatorie inregistrarea acestor Z-uri pe analitice clienti, mai ales daca nu esti platitor de TVA? Eu initial, din ce am citit, am inteles ca nu, dar acum nu mai stiu. Multumesc.

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: Vanzare marfa

#4 Mesaj de belibouc436 »

I-am solicitat patronului acel raport, nu stia sa-l genereze si a apelat la cel care-i asigura mentenanta la casa de marcat si acesta i-a spus ca nu trebuie acel raport, ca se inregistreaza la fel ca si bonurile fiscale de vanzare marfa fara cod fiscal client pe ele.

Scrie răspuns