descarcare gestiune

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dobrei328
Mesaje: 100
Membru din: Joi Feb 16, 2017 9:09 pm

descarcare gestiune

#1 Mesaj de dobrei328 »

Buna ziua!
Va rog daca poate cineva sa ma ajute si pe mine:
In cursul lunii am obtinut produse finite la pret standard
345=711 1000 ron
La finalul luni am repartizat diferentele de pret
348=711 500 ron
In cursul lunii am vandut o parte din produsele finite obtinute.

La finalul lunii cand am inchis luna la contul 345 imi scade automat valoarea produselor finite vandute, dar la 348 imi ramane acelasi sold de 500 ron, nu trebuia sa-mi calculeze programul automat diferentele de pret aferente produselor finite vandute? Sau trebuie sa calculez manual coeficientul k? Nu am facut ceva setari bine, nu prea stiu inca cum functioneaza acest program?

Multumesc mult!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: descarcare gestiune

#2 Mesaj de septimiuv »

Programul nu știe evidența la preț de vânzare a produselor finite. Trebuie operat manual.

pomparaus
Mesaje: 4177
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: descarcare gestiune

#3 Mesaj de pomparaus »

Eu intotdeauna am considerat ca cei care lucreaza cu 348 isi complica viata : sa lucrezi cu preturi prestabilite, apoi o mie de calcule si documentatie pt.a ajunge la pretul real, apoi diferenta de pret favorabila/nefavorabila.....oricum 348/345 lucraza cu 711 cont care nu face obiectul impozitarii. Vanzarea produselor finite o ai prin 701. Cine face calculul real al produsului finit, tu contabil?

dobrei328
Mesaje: 100
Membru din: Joi Feb 16, 2017 9:09 pm

Re: descarcare gestiune

#4 Mesaj de dobrei328 »

Si atunci d-voastra mi-ati recomanda sa nu mai lucrez cu 348 ci numai cu 345? Ar fi corect?

pomparaus
Mesaje: 4177
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: descarcare gestiune

#5 Mesaj de pomparaus »

Daca aveti persoana care va da lunar aceste diferente de pret lucrati cu 348, eu contabil nu m-asi inhama la aceaste calcule.
Daca preturile la materiile prime care intra in componenta lui 345 (cat si chelt.indirecte) sunt in medie cam aceleasi, la fiecare inceput de an se stabileste un pret pe produs finit si lucrez cu acel pret pe 345 tot anul (fara 348).

dobrei328
Mesaje: 100
Membru din: Joi Feb 16, 2017 9:09 pm

Re: descarcare gestiune

#6 Mesaj de dobrei328 »

Mai exact este vorba de produs finit afine de cultura la care productia o am 3 sau 4 luni pe an, cheltuieli am tot timpul anului. Se obtin afine care se vand proaspete cat si afine congelate. Ar fi ok sa lucrez asa atunci? Va rog o recomandare.
Multumesc anticipat!

pomparaus
Mesaje: 4177
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: descarcare gestiune

#7 Mesaj de pomparaus »

In acest caz e si mai simplu: la finalul anului cand stiu exact ce cheltuieli am avut tot anul , pot sa stabilesc un pret pe kg afine cu care lucrez tot anul urmator si daca intr-adevar am fluctuatii mari de pret cu cheltuielile (materii prime, personal, amortizari, etc, etc) la final de an asi face acele diferente de pret (348) in anul respectiv.

dobrei328
Mesaje: 100
Membru din: Joi Feb 16, 2017 9:09 pm

Re: descarcare gestiune

#8 Mesaj de dobrei328 »

Multumesc frumos! Mi-ati fost de mare ajutor, tot am intrebat mai multe persoane si mi-au dat raspunsuri diferite: unii au zis sa lucrez si cu ct.331, pentru toate cheltuielile efectuate gen: ianuarie- mai cand incepe productia efectiv, altii mi-au zis sa lucrez numai cu 345. In final o sa fac asa exact cum ziceti d-voastra le stabilesc diferentele de pret doar la sfarit de an.
O zi minunata!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: descarcare gestiune

#9 Mesaj de tomac »

Lucrați cu 331. Așa este corect.
În SAGA există suport pentru producție cu ciclu lung de fabricație, iar dacă recoltarea are loc în mai multe luni, atunci se poate activa și suportul pentru predări succesive.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dobrei328
Mesaje: 100
Membru din: Joi Feb 16, 2017 9:09 pm

Re: descarcare gestiune

#10 Mesaj de dobrei328 »

Tomac, va rog sa-mi confirmati atunci daca gandesc bine inregistrarile:
Deci activez din program productie cu ciclu lung de fabricatie, apoi in fiecare luna la sfarsit fac inregistrarea contabila 331=711 cu valoarea cheltuielor de intretinere plantatie ( combustibil, zilieri, ingrasamant etc.), urmand ca la inceputul lunii sa fac 711=331, asta pe perioada ianuarie-mai pana obtin efectiv productie. Unde nu stiu si am o nedumerire de exemplu am vandut toata productia pana la finalul lunii septembrie, ce fac cheltuielile din lunile octombrie-decembrie, fac 331=711 si las sold la 331 in bilant pentru productia de anul urmator? Nu stiu oare fac bine? Daca nu va rog sa-mi dati un sfat.

Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: descarcare gestiune

#11 Mesaj de tomac »

Nu se face manual. O face programul automat.
Nu este necesar să faceți ceva anume.
Creați articol de tip produs finit, activați opțiunea respectivă. Introduceți în producție articolul pentru care începeți producția, iar în partea de jos a ecranului operați consumurile de materii prime, consumabile, auxiliare, etc. Pentru costuri legate de elemente nestocabile - salarii, cheltuieli, etc, operați în acel tabel pe tip nedefinit și la cantitate 1, iar la valoare valoarea elementului.
Câtă vreme producția nu este finalizată veți valida doar partea de consumuri - nu veți valida partea legată de produs. Datoriră acestui mod de lucru, programul va ști să genereze singur articolele legate de producția neterminată și de destocarea ei la început de lună.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dobrei328
Mesaje: 100
Membru din: Joi Feb 16, 2017 9:09 pm

Re: descarcare gestiune

#12 Mesaj de dobrei328 »

Multumsc frumos pentru raspuns.
Am sa fac o simulare in SC TEST, sa vad cum functioneaza, mi se pare destul de complicat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: descarcare gestiune

#13 Mesaj de tomac »

Pare complicat, dar nu este defel.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gheorghitam474
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 08, 2012 4:02 pm

Re: descarcare gestiune

#14 Mesaj de gheorghitam474 »

tomac scrie: Mar Dec 03, 2019 2:05 pm Nu se face manual. O face programul automat.
Nu este necesar să faceți ceva anume.
Creați articol de tip produs finit, activați opțiunea respectivă. Introduceți în producție articolul pentru care începeți producția, iar în partea de jos a ecranului operați consumurile de materii prime, consumabile, auxiliare, etc. Pentru costuri legate de elemente nestocabile - salarii, cheltuieli, etc, operați în acel tabel pe tip nedefinit și la cantitate 1, iar la valoare valoarea elementului.
Câtă vreme producția nu este finalizată veți valida doar partea de consumuri - nu veți valida partea legată de produs. Datoriră acestui mod de lucru, programul va ști să genereze singur articolele legate de producția neterminată și de destocarea ei la început de lună.
Buna ziua, intrebarea mea este cand introducem articolul pentru care se incepe productia la cantitate ce trecem, sau pret prestabilit? Cand se va face vanzarea cum se descarca gestiunea? Pana acum nu am lucrat in Saga prin productie, faceam separat note contabile. :cry: . Mentionez ca societatea are profil agricol, iar la finele anului am productie neterminata. Va multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24154
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: descarcare gestiune

#15 Mesaj de balazse »

Cel mai usor este sa creezi o firma noua numit test si sa introduci achiziti, sa efectuezi o productie, dupa care vanzare.

Scrie răspuns